Search
× Search
Jak se potopit hlouběji
Daniel Vodička

Jak se potopit hlouběji

Šnorchlování je při plavbě na jachtě nejen příjemnou zábavou. Jde také o bezpečnost. Víte, jak se bez problémů potopit do 10 metrů?


Umět se potopit hlouběji než 3 metry je důležité pro bezpečnost vaší plavby. Potápění na nádech vám může pomoci k bezpečnému zakotvení, ale také vám může zachránit kotvu, pokud se zasekne o kámen na mořském dně.

Většina jachtařů se umí potápět dostatečně hluboko. Někdo však do tajů šnorchlování nepronikl a stále si již ve 3 metrech stěžuje na bolest v uších. Máme pro vás jednoduchý návod, jak se tohoto omezení zbavit.

Bolest v uších způsobuje tlak vody v hloubce. Tlak je třeba při potápění vyrovnávat. Je to snadné a jakmile to jednou dokážete, zapomenete na limity způsobené bolestí.

Trénink  
Podržte si palcem a ukazováčkem nos a jemně natlačte do nosu vzduch. Musí vám lupnout v obou uších. Často nejprve v jednom a potom ve druhém. Možná budete muset zvýšit tlak. Toto cvičení si můžete vyzkoušet doma. Pokud zrovna nesedíte za přepážkou v bance, tak i v zaměstnání.

Výše uvedené dokáže většina z vás. Přesto to mnohým ve vodě nefunguje. Kde je chyba?

Chyba je v tom, že se snažíte tlak v uších vyrovnat až ve chvíli, kdy uši bolí. To už je pozdě.


Správný postup


Jakmile se začnete zanořovat pod hladinu, držte si jednou rukou nos a hned začněte vyrovnávat tlak. Ihned při zanořování. Ještě dříve, než začnou uši bolet. V uších vám lupne a můžete pokračovat dále. Žádná bolest se nedostaví. A stále vyrovnávejte ještě předtím, než uši bolí. 

Postup je v podstatě následovný. Ohnete se v pase, zvednete nohy nad hladinu a zajíždíte do hloubky. V té chvíli již držíte nos a vyrovnáváte poprvé. Uši nesmí začít bolet. Pokračujete dále do hloubky a na každé tempo nohama jednou vyrovnáte uši. Uši vás nebudou bolet v 10 m hloubky, ale ani ve 20 metrech. 


Vše je o tom, že uši nesmí začít bolet, vyrovnávejte dříve, než k tomu dojde.

 

19432
Na horu