Search
× Search
Když vám nesvědčí meltemi…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Kam jet

Když vám nesvědčí meltemi…

Vydáte-li se v létě do Řecka, respektive do Egejského moře, s pravděpodobností hraničící s jistotou vám bude foukat meltemi. Je to vítr severních směrů, který může být velmi silný a nepříjemný. Pro slabší žaludky mohou být ataky meltemi útoky na lidskou důstojnost (tupý pohled a dávení mezi relingy důstojnosti nesvědčí). Co dělat, abyste se zkažené dovolené vyhnuli?

Meltemi převažuje v Egeji po většinu léta. Neznamená to, že fouká vždy, ale téměř pořád ano. Pokud vám silný vítr a krátké a vysoké vlny nesvědčí, máte tři možnosti. První je vhodná především pro majitele jachet, neb vyžaduje trpělivost a hodně času. Čekáte, čekáte, čekáte, a když meltemi lehne, vydáte se srdnatě do jámy lvové.

Výše uvedené řešení není vhodné pro charterové plavby, kdy je času málo. Nechcete-li meltemi, můžete se do Egeje vydat na jaře nebo na podzim. Nebo si vybrat lokality, kde obávaný severák nefouká, respektive nevane plnou silou.

Sever Egeje

Jedním z těchto míst je sever Egeje, především tříprstá oblast poloostrova Chalkidiki. To je místo, kde meltemi ztrácí svoji sílu a je tak vhodné i pro jachtaře se slabším žaludkem. Nevýhodou oblasti je, že je zde méně charterových lodí. Méně ale neznamená žádné a při troše snahy je i zde možné vyrazit na charter. Nebudou to sice malebné Kyklady, ale zase se nebudete muset rozloučit se snídaní.

Severní Sporady

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Oblasti, které jsou před silným meltemi chráněné.
Další oblastí, která bývá ušetřena plné síly meltemi, jsou ostrovy Severních Sporad Skiathos, Skopelos a další. Leží východně od přístavu Volos, který je pro plavbu do této oblasti vynikající základnou. Severní Sporady tvoří celkem 135 ostrovů a ostrůvků, které jsou většinou neobydlené. Větších obydlených kousků je pár, z nich nejznámější jsou Skyros, Skopelos a Skiathos. Především řetěz ostrovů od Skiathosu přes Skopelos a Alonisos, až po Pelagonisi je jachtařsky atraktivní. Ostrovy jsou blízko sebe, průlivy mezi nimi nejsou široké a vlny tak nemusí být problém.

Saronský záliv a východní Peloponés

 Další oblastí, která je před silným meltemi ušetřena, je Saronský záliv a východní pobřeží Peloponésu. V pásu od mysu Sunion nedaleko Lavrionu na západ meltemi výrazně slábne. Ostrovy v Saronském zálivu jsou méně větrné. K pásu se salbším větrem patří i atraktivní ostrov Hydra, Spetses a další menší ostrovy v oblasti. A samozřejmě celé východní pobřeží Peloponésu. Nevýhodou je, že to není tajná informace a schází se zde většina jachet z athénské oblasti, včetně flotilových plaveb typu The Yacht Week. Kdo zažil s touto partičkou nocování v zátoce, snaží se od nich držet co nejdál.

Chcete-li v této oblasti klid, vydáte se dále na jih na jihovýchod Peloponésu. Poslední odvážní čarteraši se obvykle dostanou k byzantské Monemvasii, dále už potkáte takřka jen majitelské jachty.

1382
Na horu