Search
× Search
O jachtaři roku rozhodla olympiáda
Daniel Vodička

Jachtařem, přesněji jachtařkou roku 2016 se stala zkušená závodnice Veronika Kozelská Fenclová. Výsledky tradiční ankety Českého svazu jachtingu opanovala už pošesté. Jachtařka, která závodí za Jacht Club Praha 12, získala celkem 51 hlasů. Hlasující tak ocenili zejména dvanácté místo v lodní třídě Laser Radial na olympijské regatě na OH v brazilském Riu de Janeiro, kde si vedla nejlépe z českých jachtařů. Ani jeden ze dvou dalších účastníků olympiády z řad jachtařů – ani Karel Lavický, ani Viktor Teplý – v Jachtaři roku nebodovali.
Do ankety tentokrát došlo 353 platných hlasů a rozhodovalo se – kromě absolutního vítězství - v následujících kategoriích: Juniorka a Junior roku, Žena a Muž a Jachtařský tým.
Veronika Kozelská Fenclová opanovala i ženskou kategorii. Za ní se na druhé příčce umístila rovněž závodnice na Laseru Radial Markéta Audyová z Jachtklubu Brno, třetí byla dvojice úspěšných jachtařek z YC Neratovice Michaela Kořanová a Lenka Mrzílková, které hned ve své první společné sezóně na lodi třídy Fireball dokázaly vyhrát mistrovství Evropy této třídy v kategorii žen.

K zajímavé situaci došlo v kategoriích Muži a Junioři. V obou zvítězil tentýž závodník, Ondřej Teplý z Jachtklubu Brno. Bylo mu totiž právě vloni jednadvacet let, a tak mohl sbírat body v Obou kategoriích. Co se týče sportovních úspěchů Ondřeje Teplého v loňském roce, stal se juniorským mistrem světa v lodní třídě Finn a na seniorském světovém šampionátu i následně na mezinárodní regatě na Mallorce mu jen těsně unikla kvalifikace na olympiádu do Ria v této třídě. Zvítězil ovšem na juniorském ME ve třídě Finn.

Jako druhý skončil mezi muži Daniel Bína z Jachtklubu Máchova jezera ve Starých Splavech, který se vloni stal prvním českým hendikepovaných jachtařem, který se kdy zúčastnil paralympiády. Na lodi třídy 2.4mR tam obsadil 13. místo. Třetí byl námořní jachtař Milan Koláček z TJ Lodní sporty Brno, který se právě připravuje na závod osamělých mořeplavců kolem světa Vendée Globe Challenge 2020. Mezi juniorkami se z vítězství radovala Lucie Keblová z Českého Yacht Klubu.

Velká konkurence byla mezi jachtařskými týmy. Nejvíc se nakonec radovali jachtaři závodící za Tři sestry Sailing Team, kteří vloni dosáhli na stříbrnou medaili v mezinárodním závodě Giraglia Rolex Cup, 2. byli i na San Remo Race ORC a zvítězili na MČR ORC v Chorvatsku. Druzí skončili mistři ČR One Design z České námořní rallye z týmu RODOP, třetí byl tým HEBE IV.

K vyhlášení ankety došlo v restauraci se symbolickým názvem Korkorán v Podolí. (Kdo by si nevzpomněl na hrdinného kapitána Korkorána Vlastu Buriana?!) Slavnostní vyznění večera podpořila Městská část Praha 4, na jejímž území se nachází nejstarší jachetní klub u nás – ČYK, Český Yacht Klub, a kde se na vlnách Vltavy plachtí stejně jo před sto a více lety.