Přístavní manévry červená

Orkán ukázal svoji sílu

Orkán ukázal svoji sílu

Author: Jan Koukal/úterý 9. února 2016/Categories: Novinky

Turistická loď Anthem of the Seas s 4180 pasažéry na palubě (posádka čítala dalších 1600 osob) se pokusila projet prudkou tlakovou níží s větrem o síle orkánu. Nepodařilo se a škody na palubě 350 metrů dlouhé lodi jsou nemalé. Loď byla na cestě z New Yorku na Floridu od soboty. Od počátku bylo jasné, že se žene do cesty prudce se prohlubující tlakové níži. Předpověď hlásila 65 uzlů větru a vlny přes 11,5 metru. To ve výsledku znamená, že v poryvech měl vítr přesahovat 80 uzlů. To se také splnilo. Dalším problémem bylo, že bouře zachytila loď v Golfském proudu. A jak je známo, to nejhorší, co může nastat, je vítr proti proudu.
Loď nevyslala žadný nouzový signál. Kapitán se v nejhorších chvílích snažil postavit loď proti vlnám. Rychlost lodě však byla v podstatě nulová. Škody na lodi nejsou vážné, neznamená to však, že opravy nebudou nákladné. Poškozen byl interiér i exteriér lodi, plavební schopnosti lodě nebyly ovlivněny.
Pasažéři během bouře byli požádání, aby setrvávali v kajutách. Mohli se tak věnovat komunikaci po sociálních sítích a kritice kapitána. Odhady pasažérů mluví o náklonech 45°. Údaje je ale třeba brát s rezervou, protože nevíte-li, co znamená 90°, neodhadnete ani 45° ( to se ukázalo při komentářích nakloněné nákladní lodi, která se minulý týden pohybovala v Biskajském zálivu).
Zajímavé ale samozřejmě zůstává, že kapitán a společnost Royal Caribbean se rozhodli, do silné bouře vyplout. Na lodi došlo i k několika lehkým zraněním. Nyní je Anthem opět zpět v New Yorku a na lodi probíhají opravy.
Print

Number of views (1994)/Comments (0)

Tags: bouře

Related articles

V noci na Jadranu foukalo V noci na Jadranu foukalo
V noci a včera foukal na středním a jižním Jadranu silný jižní a později jihozápadní vítr. Rychlost větru se blížila 50 uzlům a to z velmi nepříjemného směru, před kterým nejsou některé přístavy kryté. 
Superbouře Meranti Superbouře Meranti
Taiwan a nedalekou Čínu ohrožuje supertajfun Meranti. Jako supertajfun je označena bouře, kde vítr přesahuje 252 Km/h. V Meranti fouká 300 km/h, v nárazech dokonce až 362 km/h. Výška vln je odhadována na 14,5 metru.
Sezóna hub a hurikánů Sezóna hub a hurikánů
Noviny jsou plné fotografií desítek hřibů. Zajímá však hřib jachtaře? Odpovím si sám. Nezajímá!!! Ale hurikán ano. A sezóna hub a hurikánů se částečně překrývá. Jeden pěkný teď děsí lodě na Atlantiku. 

Name:
Email:
Subject:
Message:
x