Brandaris race soutez 2016

Orkán ukázal svoji sílu

Orkán ukázal svoji sílu

Author: Jan Koukal/9. února 2016/Categories: Novinky

Turistická loď Anthem of the Seas s 4180 pasažéry na palubě (posádka čítala dalších 1600 osob) se pokusila projet prudkou tlakovou níží s větrem o síle orkánu. Nepodařilo se a škody na palubě 350 metrů dlouhé lodi jsou nemalé. Loď byla na cestě z New Yorku na Floridu od soboty. Od počátku bylo jasné, že se žene do cesty prudce se prohlubující tlakové níži. Předpověď hlásila 65 uzlů větru a vlny přes 11,5 metru. To ve výsledku znamená, že v poryvech měl vítr přesahovat 80 uzlů. To se také splnilo. Dalším problémem bylo, že bouře zachytila loď v Golfském proudu. A jak je známo, to nejhorší, co může nastat, je vítr proti proudu.
Loď nevyslala žadný nouzový signál. Kapitán se v nejhorších chvílích snažil postavit loď proti vlnám. Rychlost lodě však byla v podstatě nulová. Škody na lodi nejsou vážné, neznamená to však, že opravy nebudou nákladné. Poškozen byl interiér i exteriér lodi, plavební schopnosti lodě nebyly ovlivněny.
Pasažéři během bouře byli požádání, aby setrvávali v kajutách. Mohli se tak věnovat komunikaci po sociálních sítích a kritice kapitána. Odhady pasažérů mluví o náklonech 45°. Údaje je ale třeba brát s rezervou, protože nevíte-li, co znamená 90°, neodhadnete ani 45° ( to se ukázalo při komentářích nakloněné nákladní lodi, která se minulý týden pohybovala v Biskajském zálivu).
Zajímavé ale samozřejmě zůstává, že kapitán a společnost Royal Caribbean se rozhodli, do silné bouře vyplout. Na lodi došlo i k několika lehkým zraněním. Nyní je Anthem opět zpět v New Yorku a na lodi probíhají opravy.
Print

Number of views (1033)/Comments (0)

Tags: bouře

Related articles

Cyklón Winston zasáhl Fidži Cyklón Winston zasáhl Fidži
Cyklón Winston zasáhl souostroví Fidži. Oko bouře se protáhlo přímo mezi největšími ostrovy Viti Levu a Vanua Levu, přibližně 80 kilometrů od hlavního města Suva.
Bouře v Rovinji Bouře v Rovinji
Silná bouře zasáhla v minulém týdnu chorvatské městečko Rovinj na Istrii, které mnozí dobře znají. V létě auty a stánky obsazené nábřeží bylo celé zaplavované vlnami. 

Name:
Email:
Subject:
Message:
x