Přístavní manévry červená

Orkán ukázal svoji sílu

Orkán ukázal svoji sílu

Author: Jan Koukal/9. února 2016/Categories: Novinky

Turistická loď Anthem of the Seas s 4180 pasažéry na palubě (posádka čítala dalších 1600 osob) se pokusila projet prudkou tlakovou níží s větrem o síle orkánu. Nepodařilo se a škody na palubě 350 metrů dlouhé lodi jsou nemalé. Loď byla na cestě z New Yorku na Floridu od soboty. Od počátku bylo jasné, že se žene do cesty prudce se prohlubující tlakové níži. Předpověď hlásila 65 uzlů větru a vlny přes 11,5 metru. To ve výsledku znamená, že v poryvech měl vítr přesahovat 80 uzlů. To se také splnilo. Dalším problémem bylo, že bouře zachytila loď v Golfském proudu. A jak je známo, to nejhorší, co může nastat, je vítr proti proudu.
Loď nevyslala žadný nouzový signál. Kapitán se v nejhorších chvílích snažil postavit loď proti vlnám. Rychlost lodě však byla v podstatě nulová. Škody na lodi nejsou vážné, neznamená to však, že opravy nebudou nákladné. Poškozen byl interiér i exteriér lodi, plavební schopnosti lodě nebyly ovlivněny.
Pasažéři během bouře byli požádání, aby setrvávali v kajutách. Mohli se tak věnovat komunikaci po sociálních sítích a kritice kapitána. Odhady pasažérů mluví o náklonech 45°. Údaje je ale třeba brát s rezervou, protože nevíte-li, co znamená 90°, neodhadnete ani 45° ( to se ukázalo při komentářích nakloněné nákladní lodi, která se minulý týden pohybovala v Biskajském zálivu).
Zajímavé ale samozřejmě zůstává, že kapitán a společnost Royal Caribbean se rozhodli, do silné bouře vyplout. Na lodi došlo i k několika lehkým zraněním. Nyní je Anthem opět zpět v New Yorku a na lodi probíhají opravy.
Print

Number of views (1117)/Comments (0)

Tags: bouře

Related articles

Superbouře Meranti Superbouře Meranti
Taiwan a nedalekou Čínu ohrožuje supertajfun Meranti. Jako supertajfun je označena bouře, kde vítr přesahuje 252 Km/h. V Meranti fouká 300 km/h, v nárazech dokonce až 362 km/h. Výška vln je odhadována na 14,5 metru.
Sezóna hub a hurikánů Sezóna hub a hurikánů
Noviny jsou plné fotografií desítek hřibů. Zajímá však hřib jachtaře? Odpovím si sám. Nezajímá!!! Ale hurikán ano. A sezóna hub a hurikánů se částečně překrývá. Jeden pěkný teď děsí lodě na Atlantiku. 
Cyklón Winston zasáhl Fidži Cyklón Winston zasáhl Fidži
Cyklón Winston zasáhl souostroví Fidži. Oko bouře se protáhlo přímo mezi největšími ostrovy Viti Levu a Vanua Levu, přibližně 80 kilometrů od hlavního města Suva.

Name:
Email:
Subject:
Message:
x