× Search
Juniorský úspěch na MS RS Feva
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

11 českých posádek bylo na startu Mistrovství světa třídy RS Feva v italské Follonice. Konkurence byla veliká – 200 lodí z 23 zemí na startu. A Ondra Baštář a Petr Pelnář jsou juniorskými vicemistry světa ve třídě RS Feva.

Mistrovství světa třídy RS Feva skončilo 26. července. Ondra Baštář a Petr Pelnář z Lokomotivy Plzeň v poslední rozjížďce zlaté skupiny vybojovali úžasné 4. místo a upevnili si tak svoji pozici nejlepší české posádky. Zároveň byli druzí v kategorii juniorů. Celkově jim patří 32. místo. Zvítězili Novozélanďané Simon Cooke a Oskar Masfen.

Umístění dalších našich posádek ve zlaté skupině:

38. Dan Viščor - Nela Viščorová

63. Dominik Ostrý - Linda Dokoupilová

65. Jakub Václavík - Kateřina Muchová

Ve stříbrné skupině byla nejlepší z našich pražská posádka Eliška Stiburková s Magdou Najvarkovou. A bronzové skupině vévodila posádka jihočeská David Szmaragowski - Sára Svobodová, která ji s přehledem vyhrála.

Kompletní výsledky ZDE

Jak závod probíhal popisuje postupně Martin Vácha:

1. závodní den
„Den jsme zahájili několika briefingy - náš, trenérů, závodníků. Předpověď slibovala vítr do 8 m/s, stabilně se stáčející na severozápad. V plánu byli 3 rozjížďky. Starovní pole rozděleno do 3 skupin.

Na vodu jsme na člunu vyjeli s více než dostatečným předstihem, abychom měřili vítr. Italská komise nás ovšem překvapila, když první lodě pustila z boat parku na vodu s minimálním předstihem před prvním vyzývacím znamením. První skupina startovala 10 minut po dojetí prvních lodí do startovního prostoru. V kombinaci s rychlými, 35 minutovými rozjižďkami je to tu docela fofr. Na to Na to jsme si museli zvyknout.

Velkou radost nám dělala posádka sourozenců Viščorových, kteří zajeli 3,6,10. Bohužel z 6. místa ve druhé rozjížďce bylo OCS, ale to jsme hodili za hlavu. Bez škrtání tedy 74. místo. Skvěle jezdila také posádka Ondra Baštář - Petr Pelnář, kteří byli s dojezdy 8,9,16. na celkovém 27. místě. Kubovi Václavíkovi a Katce Muchové patřilo po 3 rozjížďkách průběžné 46. místo. Na 61. místě byla dvojice Eliška Stiburková s Magdou Najvarkovou.

2. závodní den

"Druhý den bylo na programu pokračování kvalifikace. Povětrnostní podmínky měly být velmi podobné jako první den. Před prvním startem dne vítr lehce zeslábnul a stočil se zleva. Při rozjížďce klesnul až k 2,5 m/s. Začátek dne tedy nebyl vůbec jednoduchý ani pro jednu skupinu. Další dvě rozjížďky se již odjely za stabilnejšího větru kolem 4-5 m/s.

Pěkné výkony podávala posádka Dominik Ostrý s Lindou Dokoupilovou, kteří se blýskli 4. místem v poslední rozjížďce. Ondra Baštář s Petrem Pelnářem neměli mnoho štěstí na startech, i tak ale z poslední rozjížďky dovezli 5. místo. Průběžně si také drží celkové 1. místo v juniorech! Kuba Václavík s Katkou Muchovou zajížděli slušné, konstantní výsledky v druhé desítce pole.

Největším oříškem dne byli starty. Například sourozencům Viščorovým, po včerejší UFD, chyběl drive na startovní čáře a převažovala opatrnost. Chuť si spravili aspoň 11. místem v rozjížďce poslední.

3. závodní den

"Dnešní den se nesl ve znamení slabšího, pulzující větru z jihozápadu. Nebyla nouze o opakované starty kvůli velkým změnám směru. Jedna rozjížďkách byla i zrušena. Větru jsme se dočkali až později odpoledne.

Skvěle jezdila posádka David Szmaragowski se Sárou Svobodovou. Jedná se o jejich první velký závod, i tak dnes předvedli perfektní výkony a s dojezdy 2, 3 a 5 vedou bronzovou skupinu! V této skupině dnes poskočily také Beata Dokoupilová s Helčou Navrátilovou a Eliška a Honza Richterovi.

Eliška Stibůrková s Magdou Najvárkovou se blýskly 5.místem ve skupině stříbrné.

Ve zlaté skupině byly souboje velmi těsné. Kolize a skrumáže nebyly výjimkou. Na poslední bójce před cílem se po 40 minutách rozjížďky sešlo i 30 lodí. Pole bylo velice vyrovnané. Smůlu si v tomto balíku vybrali Ondra Baštář s Petrem Pelnářem.

4. závodní den
"Dnes nás unavil dlouhý den na vodě. Po půlhodinovém čekání se startovalo do slabšího, velice proměnlivého větru, který dal pořádně zabrat i těm nejlepším. Každá skupina odjela své 3 rozjížďky. Ve skupině zlaté se poslední start opakoval snad pětkrát.
Ve této skupině naši závodníci vylepšili svoje starty, i to však často na dobré umístění nestačilo. Pole je extrémně vyrovnané, pohled na balík 66 lodí, řítící se do brány v opravdu minimálních rozestupech bere dech. Pochvalu si jistě zaslouží Ondra Baštář s Petrem Pelnářem, kteří skvěle takticky odjeli poslední rozjížďku.

Ve stříbrné skupině se dnes však moc nedařilo. Naopak bronzovou skupinu opanovali David Szmaragowski se Sárou Svobodovou, kteří dojezdy 1, 2, 3 utvrdili svoje průběžné vedení. Skvěle dnes jezdila také nová posádka Beata Dokoupilová - Helča Navrátilová, které patří průběžně 9. místo.