Přístavní manévry červená
× Search

Poznáte na Windy nebezpečnou frontu?

Poznáte na Windy nebezpečnou frontu?
Poznáte na Windy nebezpečnou frontu?
Hledáte předpověď počasí na Windy? Skvělý nástroj, který ale bez správného výkladu skrývá určitá rizika. K bezpečné interpretaci předpovědních map na Windy je třeba vědět něco z teorie meteorologie. Nebezpečí se jmenuje studená fronta Vezmeme to pozpátku. V první řadě je třeba si říci, že studená fronta je pro jachtaře nebezpečný jev. Na frontě bývají bouřky, vítr mění směr, ze stabilního větru se stává vítr nárazovitý. S frontou může souviset i nebezpečný jev zvaný cross sea. Jde o stav moře, při kterém vlny přicházejí ze dvou směrů, moře je chaotické a vlny se lámají. To vše jsou nebezpečné jevy a je třeba jim věnovat pozornost. Uvědomte si, že z větrné mapy můžete vyčíst 30 uzlů, ale ve skutečnosti bude na frontě foukat 45. To už je divočina. Co to je studená fronta Studená fronta je rozhraní mezi teplým a studeným vzduchem. Klasicky fronty vznikají tak, že se do studené vzduchové masy vrazí klín teplého vzduchu. Na rozhraních mezi teplou...

180 sekund

Máme tu pro vás výsledek hádanky z minulého týdne. A věřte, že času do kolize je ještě mnohem méně, než předpokládali ti největší pesimisté z vás čtenářů.

K čemu slouží otěžový vozík?

Plujete na plachty, gena za předním lemem flatruje. Přitáhnete na otěži, flatrování přestane. Spodní špiony vlají vodorovně dozadu, jachta se rozjede. Při bližším pohledu zjistíte, že vršek geny ale spokojeý není. Loď by mohla plout ještě rychleji. Co s tím?

148 000 000 USD

Koks za 148 mil. USD skončil v portugalském přístavu Setubal. Šlo o čistý materiál prvotřídní kvality, který byl určen k uspokojení poptávky po tripu lačných zákazníků na evropském kontinentu.

Správná hloubka. Znáte ji?

Hloubkoměr na palubě jachty nám ukazuje nějakou hloubku. Je ta hloubka správná? Je měřená od hladiny, od kýlu, od sondy nebo bůhví od čeho? Hloubkoměr dodává informace, na které se spoléháme. Mnohdy téměř slepě. Můžeme těmto informacím věřit?

Poslední
Na horu