Bemex Boot_TOP_2018
× Search
Jak vyřešit zastínění kokpitu?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Stavba a údržba

Jak vyřešit zastínění kokpitu?

Na některých lodích není standardní řešení formou bimini kvůli otěži hlavní plachty před kormidlem možné. Jak v takové chvíli postupovat, pokud jde o to, aby řešení bylo jednoduché a účelné?

Pokud je otěž hlavní plachty na konci ráhna a otěžový vozík je před kormidlem, není použití standardního bimini možné, protože otěž hlavní plachty překáží. V létě jsou však chvíle, kdy je zastínění kokpitu nezbytné. V opačném případě není možné na palubě vydržet.

Při stání na kotvě, případně při plavbě na motor (pozor, je pak velmi omezen výhled), je možné využít řešení z jedné české jachty.

Na lazybagu je nad kokpitem našita polovina zipu, jehož druhá půlka je na polovině plachty, která je určena k zakrytí kokpitu. Na straně protilehlé zipu jsou na plachtě přišité gumicuky, které jsou určené k napnutí plachty na reling. Zakrytí kokpitu je složeno ze dvou polovin, ale ne vždy je nutné obě poloviny použít. Při vyvázání v přístavu například stačí zakrýt část kokpitu, která je orientovaná na jih (na severní polokouli).

Jde o jednoduché řešení, snadno instalovatelné jediným členem posádky. 

Vytisknout
1209
Na horu