Německá společnost Engel & Völkers sestavila žebříček 15 nejdražších marín na světě. Pokud si tedy myslíte, že ve svém přístavu platíte extrémní sumy, věřte, že tomu tak není. Můžete posoudit sami.
Nejdražší maríny na světě jsou v Itálii. Společnost Engel & Völkers se rozhodla posoudit ceny stání pro 55 metrů dlouhé superjachty. Většiny z nás se to tedy netýká. Máte-li přeci jen takto dlouhou jachtu, nejvíce za den stání zaplatíte v Marina Grande na Capri. Cena je 2585 EUR. Ve velmi těsném závěsu je marína Porto Cervo na Sardínii, kde je cena o 11 EUR nižší. Třetí místo patří za 2100 EUR maríně Portofino. Medailové příčky si tedy rozdali přístavy italské. Svoji roli ve vysokých cenách hraje kromě jiného i omezený počet takto velkých míst v marínách. Na mnoha místech je to faktor rozhodující.
Čtvrté místo patří španělskému přístavu Puerto José Banus v Marbelle na Costa del Sol. Cena za den stání je 2069 EUR. Také páté místo je španělské, tentokrát jde o marínu Ibiza Magna. Cena je pouhých 1643 EUR. Nejdražší marínou ve Francii je Port de Saint-Tropez za 1356 EUR. Nižší cena v Saint Tropez není dána menší atraktivitou lokality, ale tím, že v přístavu je pro velké jachty 30 míst k stání. Také sedmá příčka patří přístavu na jihu Francie Port Camille Rayon. Jde o nevelký rezort mezi Antibes a Cannes a cena je 1100 EUR za den stání. Cena stání v barcelonském přístavu Port Vell je jen o 16 EUR nižší.
V první desítce nejdražších má své místo i ACI Marina Split na devátém místě.. Cena zde je „pouhých“ 1001 EUR. První neevropská marína desítku uzavírá a jde o The Yacht Haven Grande na amerických Panenských ostrovech za 889 EUR. Port Hercules v Monaku stojí za branami první desítky, cena je o jediné euro nižší než cena na Panenských ostrovech. Následuje dvojice tureckých marín Satur Marina Kalamis v Istanbulu a Satur Marina Cesme za 882, resp. 720 EUR na den. Poslední místo v první patnáctce patří maríně Bonifacio na Korzice.
Ke stání v přístavech v atraktivních lokalitách nestačí v letních měsících jen naditá peněženka. Také je třeba si přístav rezervovat a mnohdy dokonce i několik měsíců dopředu.










