Bemex Boot_TOP_2018
× Search
Pozice propeleru ovlivňuje manévrování jachty ještě jedním způsobem, který se projeví především při čekání se zapnutým motorem například před benzínkou.   Čekáte ve frontě před benzínovou pumpou. Stavíte jachtu zádí proti větru se zařazenou slabou zpátečkou. Jachta by měla poslušně stát zádí k větru, ale neděje se tak a má tendenci se stáčet. Čím to je? Je to znovu způsobeno pozicí propeleru. Pokud je lodní šroub umístěn daleko na zádi, jachta je na zpětný chod poslušná a drží se zádí proti větru, jak bylo dříve řečeno. Je-li však na lodi umístěn saildrive, který je posunutý dopředu (lodní šroub někde za kýlem), Pozice zádí proti větru tak stabilní není. Je to jednoduché. Vezmete-li papírového draka a přivážete ho jen za špejli na vrcholu, drak bude vlát ve větru vrcholem proti větru. Pokud ho však vyvážete sofistikovaněji přes čtveřici provázků někde nedaleko středu, drak se postaví plochou proti větru a bude mít tendenci vylétnout vzhůru. Podobně...

Český zmatek

Mnohé jachtaře rozradostní ovládání navigačních přístrojů v češtině. Na tento výdobytek ale raději honem zapomeňte, jinak se ztratíte ve světě nesmyslných zkratek.

Test Merry Fisher 1095

Letošní model osvědčené a úspěšné řaday Merry Fisher nese označení 1095 a stává se novou vlajkovou lodí. Dříve rybářské jachty jsou stále více plnohodnotnými cruisery.

Příprava na zimu

Příprava na zimu je asi nejméně milovanou činností vlastníka lodě. Zatímco spouštění na vodu je optimistické, slibuje brzké zážitky, vytahování a zazimování je pesimistickou činností. K lodi se vydáváme jen proto, abychom se připravili o další možnost plavby. 

Last
Na horu