Search
× Search
Fantastické vítězství Davida nad Goliášem
Daniel Vodička

Vítězem Route du Rhum se stává Francis Joyon. Dvaašedesátiletý veterán světového offshore jachtingu zvítězil ve 3500 mil dlouhé regatě o pouhých 7 minut a 8 sekund. Šlo o nejtěsnější dojezd od roku 1978.

Proč souboj Davida s Goliášem? Nejde ani o samotné skippery lodí. Francis Joyon i Francois Gabart, který doplul na druhém místě, jsou velikány světového jachtingu. Jde o týmy, které za oběma esy stojí.

Francois Gabart má za sebou veliký tým Macif. Několik závodních lodí, početný tým, vynikající technici, trenéři, lékaři a kdovíco ještě. To vše a ohromný rozpočet. Gabart závodí na trimaranu Macif, který je prvním z lodí nejnovější konstrukce. Je vybaven foily a během letošní zimy prošel kompletní rekonstrukcí. Úpravami, které měly za úkol maximalizovat výkon lodi. Především byly použity nové foily… Trimaran Macif byl spuštěn na vodu v roce 2015 a má výtlak jen14 tun.

Proti Gabartovi stál Francis Joyon. Muž ze staré školy. Ve dvaašedesáti letech stále na vrcholu. Joyon vyznává v oceánském jachtingu naprostou jednoduchost. Loď musí být především spolehlivá, to je jeho cesta za úspěchem. S takovým přístupem stačí minimální rozpočet, minimální tým. Joyon si vše dělá sám. Loď si připravuje se svojí dcerou, synem a několika přáteli. Touto cestou, která naprosto neodpovídá dnešním složitým trendům, dokázal vyhrát na 12 let starém trimaranu minulé generace, který je navíc o 4 tuny těžší než Gabartova superloď.

Joyon po celou dobu závodu za Gabartem zaostával. Rozdíl mezi nimi se v jednu chvíli natáhl až na 160 mil. Nikdy se ale nevzdal. Včera se celý den dotahoval na mladšího favorita a když ten uvízl v bezvětří za ostrovem Guadeloupe, Joyon nastoupil. Hodiny bojovala dvojice v noci v bezvětrném stínu ostrova. Nakonec vyhrála neuvěřitelná zkušenost Joyonova a cílovou čáru protnul veterán jako první. Chvíli mlčel, jakoby ani nechtěl svému vítězství uvěřit...

Francis Joyon vyhrál Route du Rhum a připsal si na svůj účet i nový rekord závodu.