Search
× Search
10 nejlepších neznámých míst v Řecku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

10 nejlepších neznámých míst v Řecku

Odborník na Řecko Rod Heikell, tvůrce nejlepších řeckých pilotů, připravil pro časopis Sailing Today seznam svých 10 nejoblíbenějších míst. Jde o místa, která nejsou veřejnosti příliš známá.
 

39°50,3´N, 19°24,2´E - Othoni

Na severozápadě Řecka začíná jeho seznam zajímavým ostrovem Othoni v Otrantské úžině. Severozápadně od Korfu jde o částečně zapomenutý ostrov se silným italským vlivem.

36°48,8´N, 21°42,6´E - Methoni

Následuje Methoni na západě Peloponésu. Zátoka je chráněna benátskou pevností a je vynikajícím úkrytem při severozápadním větru.

37°14,7´N, 22°52,1´E - Tiros

Tiros (Paralia Tirou) má nevelký přístav, který pojme cca 20 jachet. Ještě před pár lety zde bylo jen molo pro pár rybářských lodí. Voda v přístavu je neskutečně čistá a není problém koupání přímo z vyvázané jachty.
 

38°56,9´N, 23°05,1´E - Oreoi

Na severu ostrova Evia je pro Roda Heikella skrytým rájem vesnička Oreoi. Toto místo tvůrce pilotů zaujalo především svým magickým klidem. Několik ouzerií, pár restaurací, pláž severně od přístavu.
 

40°20,1´N, 23°43,2´E - Pirgadikia

Pirgadikia je z doporučených míst druhé nejsevernější. Leží na poloostrově Chalkidiki, mezi nejvýchodnějším z prstů Athosem (mnišský stát) a Sinthonií, prstem prostředním. Jde o menší ospalé turistické středisko pro řeckou klientelu, nabízející několik restaurací kolem starého rybářského přístavu.
 

40°28,5´N, 25°28,0´E - Samothraki

Ostrov Samothraki leží na severu Egeje a mnoho jachtařů toto místo vynechává. Hlavním přístavem je chotická Kamariotissa. Stání pro jachty kdekoli u vlnolamu ve vnější části přístavu. Zapomenuté pláže, platanové lesy, říčky s vodopády, kouzelná stará Chora skrytá na úbočí hor.

39°12,7´N, 25°50,9´E - Sigri

Sigri je situováno na západě ostrova Lesvos nedaleko tureckých břehů. Vesnička leží ve velké zátoce kryté ostrovem a několika skalisky. Při vjezdu je třeba dávat pozor na útesy. Na přesnou navigaci upomíná i vrak ocelové jachty na útesech.

37°33,4´N, 26°07,0´E - Manganitis

Malý přístav Manganitis na jižní straně Ikarie je použitelný jen za klidného počasí. Připomíná Řecko v posledním desetiletí minulého století. K dispozice je jen kavárna s omezeným sortimentem, ve které potkáte většinou jen námořníky na penzi.

36°13,3´N, 27°37,1´E - Chalki

Chalki na stejnojmenném ostrově leží západně od Rhodu. Zátoka je krytá ostrovem a v sezóně je zde pro jachtaře k dispozici plovoucí molo. Domky lemující zátoku jsou v pastelových barvách, voda v přístavu křišťálově čistá.

35°25,3´N, 26°55,5´E - Kasos

Ostrovy Kasos a Karpathos leží v nejvyfoukanější části Egeje, mezi Rhodem a Krétou. Ve Fri na Kasosu byl dříve jen malý rybářský přístav, který nyní doplnil přístav nový, ve kterém najdou jachty dostatek místa. Na břehu na jachtaře čeká jen několik taveren a špatně zásobených obchodů, ale také klid doby minulé.

 

13391
Na horu