Search
× Search
180 sekund
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

180 sekund

Máme tu pro vás výsledek hádanky z minulého týdne. A věřte, že času do kolize je ještě mnohem méně, než předpokládali ti největší pesimisté z vás čtenářů.

Otázka zněla, kolik času má posádka jachty, která pluje rychlostí 6 uzlů, na odvrácení srážky s trimaranem letícím rychlostí 34 uzlů opačným kurzem. Důležité bylo, že šlo o noční setkání, tedy posádka jachty zahlédne nikoli samotný trimaran, ale jen jeho poziční světla.

Musíme se nejprve podívat do COLREGu na viditelnost pozičních světel.

Na lodích délky 12 – 50 m (trimaran MOD je dlouhý 21 metr) je viditelnost stožárového světla 5 mil, boční světla 2 míle. Protože se bavíme o trimranu plujícím na plachty, tak jde jen o boční světla, stožárovým světlem svítí loď se strojním pohonem.

Z kokpitu naší plachetnice, která si pluje rychlostí 6 uzlů, zahlédneme světla trimaranu na vzdálenost 2 mil. Obě lodě se vzájemně přibližují rychlostí 40 uzlů. Dvě míle jsou 1/20 ze 40, to znamená, že do srážky máme 1/20 hodiny. To jsou jen 3 minuty.

Pokud tedy v kokpitu zahlédnete světla protijedoucího trimaranu, který pluje rychlostí 34 uzlů, zbývají vám do kolize 3 minuty.

Teď si to představte. Ze tmy se začínají objevovat světla. Chvíli trvá, než je posádka v kokpitu zahlédne pořádně, než se zorientuje. To může být minuta. Protože na hlídce jsou nováčci, půjdou raději vzbudit kapitána. Je-li kapitán superrychlý, může být v kokpitu za 90 sekund. Než se zorientuje, rozkouká, to také chvilku trvá…

Naštěstí je pravděpodobnost kolize s podobnou lodí jen zanedbatelná, trimaran propluje pár metrů bokem. Než si všichni uvědomí, co se vlastně stalo, už je vidět jen záďové světlo.

 

 

 

3539
Na horu