Search
× Search
Dva miliony barelů ropy už nehoří
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Dva miliony barelů ropy už nehoří

Tanker VLCC New Diamond se podařilo uhasit. 2 miliony barelů ropy není v bezprostředním nebezpečí, i když za tankerem je ropná skvrna. Co bude s ohořelou ekologickou bombou dále?

O požáru na supertankeru New Diamond jsme již psali. Necelých 40 mil od pobřeží Srí Lanky došlo ve strojovně k výbuchu a vypukl požár. Jedna osoba zahynula, ostatní se podařilo evakuovat. Začal boj s ohněm, kterého se zúčastnily lodě Srí Lanky a Indie. Hrozila ohromná ekologická katastrofa, na palubě tankeru je 270 000 tun ropy. Takové množství by dokázalo znepříjemnit život v celém Bengálském zálivu.

Po několika dnech se podařilo požár uhasit, aniž by chytl náklad na palubě.

Po uhašení ohně byli na palubu tankeru vysazeni pracovníci záchranné firmy, kterým se podařilo přetáhnout vlečné lano a remorkér táhne tanker dále od pobřeží. Dá se předpokládat, že v bezpečné vzdálenosti od pobřeží dojde k přečerpání nákladu.Co bude s vrakem dále? Je to hromada železa, kterou by bylo možné zpracovat, ale je otázkou, jestli nebude zvoleno o něco méně ekologické řešení a nebude tanker poslán ke dnu. Mimo pohledy zvědavců...

Za vlečeným tankerem zůstává na hladině olejová skvrna, ale zatím se zdá, že jde jen o palivo, nikoli o náklad. Letadla pobřežní stráže rozstřikují na skvrnu chemické látky, které mají pomoci s její likvidací.

Situace tedy není zcela pod kontrolou, ale je tomu blíže, než kdy dříve. Je třeba doufat, že se vše znovu neobrátí k horšímu.

 

 

2546
Na horu