Search
× Search
First minute
2 miliony barelů ropy v plamenech
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

2 miliony barelů ropy v plamenech

38 mil od pobřeží Srí Lanky hoří tanker VLCC New Diamond s 2 miliony barelů ropy na palubě. Posádka byla evakuována. Požár vypukl ve strojovně a zničil celou záď lodi.

Loď plující pod panamskou vlajkou vyslala nouzový signál po explozi ve strojovně. Na palubě bylo 23 členů posádky, 5 Řeků a 18 Filipínců. Jeden člen posádky je nezvěstný, ostatní se podařilo evakuovat.

Na palubě je 270 000 tun ropy, která byla přepravována z Kuvajtu do rafinerie na východě Indie. Vedle nákladu je v nádržích ještě 1700 tun paliva.

Námořnictvo Srí Lanky vydalo toto prohlášení:

„Nejprve byly nasazeny dvě naše vojenské lodě, které pomáhají lodi v nouzi. Remorkér patřící přístavní správě opustil přístav Hambantota, aby pomohl s hašením. Kromě toho dvě ruské protiponorkové lodě, které nedávno dorazily do přístavu Hambantota pro doplnění zásob, již opustily přístav a vyrazily na místo nehody. Dále připlula také loď indické pobřežní stráže „Shaurya“ a začala hasit požár. Všechny lodě mají za úkol pracovat na zmírňování následků katastrofy. Na místo se blíží také jedna loď indické pobřežní stráže tři lodě indického námořnictva.“

Jen pro představu o hrozící katastrofě uvádíme srovnání. Při nedávném ztroskotání nákladní lodi Wakashio na Mauriciu uniklo do moře cca 1000 tun paliva. Tentokrát jde o 270 krát větší množství.

Toto množství ropy je schopné ohrozit celé pobřeží Bengálského zálivu. V nebezpečí je vzhledem ke směru větru především Bangladéš, Barma a souostroví Andamany a Nikobary. Jde o hustě zalidněné oblasti, kde jsou obyvatelé do značné míry závislí na moři a deltách řek, které jsou mořem zaplavované.

 

Vytisknout
3031
Na horu