Search
× Search
270 nebezpečí v moři
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

270 nebezpečí v moři

Severní moře se stalo v prvním dni letošního roku minovým polem pro všechna menší plavidla. 400 metrů dlouhá kontejnerovka MSC Zoe poztrácela 270 kontejnerů.

Jen pro vaši představu. Kontejner je dlouhý 12 metrů. Postavíte-li tyto kontejnery za sebe, budou jich cca 3 kilometry (nepočítám špatně, některé mohou být poloviční). Naložíme-li je na vlak, 4 kilometry bude mít určitě.

To vše je tedy nyní v Severním moři. Něco se potopilo, něco plave, něco moře vyplavilo na holandské ostrovy Vlieland, Terschelling a Ameland. V mořské pěně se po plážích převalují tenisky, televizory různých uhlopříček, stáda plastových koníků čínské rasy. Do toho papuče, kontejnery a kdovíco ještě.

Není jasné, co všechny ztracené kontejnery skrývají. Lidé na plážích je otvírají, někdy dveřmi, jindy bagrem. Minimálně tři z nich jsou určeny pro pechfógly mezi hledači. Skrývají v sobě chemikálie životu nebezpečné.

Na pobřeží holandských ostrovů po nehodě vypukla zlatá horečka. Domácí obyvatelstvo se vrátilo k profesi, která zde dlouhá staletí dobře fungovala. Vždy si přivlastňovali věci z vraků mořem vyplavené a není důvod, aby to neudělali i nyní. Podle snímků to vypadá, že obchod s obuví na Terschellingu do konce století nemusí objednávat tenisky.

 

4426
Na horu