Search
× Search
909 hPa, 176 uzlů větru
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

909 hPa, 176 uzlů větru

Hurikán Dorian před návštěvou Baham dospěl. Stal se z něj hurikán nejsilnější páté kategorie, tlak vzduchu ve středu bouře klesl až na 909 hPa a sonda naměřila u zemského povrchu vítr o rychlosti 176 uzlů.

50 uzlů větru asi mnozí již zažili. Vzduch je plný vodní tříště, hluk, mimořádná síla větru. Nyní si představte, že vítr zesílí ještě více než trojnásobně. Nedaleko oka hurikánu bylo naměřeno 330 km/h. To je vítr, který očeše listí ze stromů, ničí i stavby.

Vítr souvisí s tlakem vzduchu, respektive s tlakovým gradientem. V centru hurikánu Dorian klesl až na 909 hPa. Připomínám, že průměrný tlak vzduchu po přepočtu na hladinu moře je 1013,2 hPa. V této bouři je tlak o celou desetinu nižší.

Dorian je nejsilnější hurikán, který kdy zasáhl severozápadní Bahamy. Škody bouří způsobené budou o to větší, že jeho postup se zpomalil a nyní se pohybuje jen rychlostí 6 km/h. O to déle destrukce vydrží. Ničení není způsobeno jen samotným větrem, ale také vzestupem hladiny moře a mimořádnými srážkami.

I na takové bouři je však možné hledat krásu. Podívejte se na dokonale formované oko hurikánu a stěny oblačnosti, které ho lemují.

2921
Na horu