A pak moře vystoupilo z břehů...
Co se stalo v přístavu Vela Luka na Korčule o víkendu? Moře vystoupilo z břehů a hladina se vyšplhala až ke dveřím domů na nábřeží. Aby za pár minut klesla a zanechala zakotvené lodě ležet na mořském dně.
Jev, který postihl přístav na západě Korčuly, se jmenuje chorvatsky meteorološki tsunami, nebo také seš. Jde o vlnu, která zvedá hladinu v některých zátokách o decimetry obvykle, ale může jít i o několik metrů.
Tentokrát hladina moře vystoupila půl metru nad svoji obvyklou hodnotu, aby během pár minut zase o metr klesla. Výsledky oscilace, která se několikrát opakovala, vidíte na videu.
Vznik
Ke vzniku meteorologického tsunami dochází prudkými změnami tlaku vzduchu. Přes Jadran procházela tlaková níže a ta byla příčinou tentokrát. Jednoduše si můžeme vznik jevu představit tak, že plácneme rukou na hladinu klidného bazénu. Po hladině se rozjedou vlny, které sice nejsou vysoké, ale v dlouhých zátokách nálevkovitého tvaru, jako je ta ve Veloj Luci, vyvolají prudké změny výšky hladiny.
Historický rekord
Vela Luka je tímto jevem pověstná. Nejvyšší meteorologické tsunami přístav zasáhlo 21. června 1978. Tenkrát se výška hladina měnila o celých 6 metrů. V ten samý den se měnila výška hladiny o 4 metry také v Ubli na Lastovu, ve Slanu, na Koločepu, nebo v Dubrovniku.
2287
Související články
Pohřeb a flanďák pod obraz
Pohřeb a flanďák pod obraz
Pohřeb na ostrově Ist se zvrhl v tragikomedii připomínající slavnou scénu ze Švejka s feldkurátem Katzem. Stačilo málo a nebožtík skončil na podlaze kostela.
Krajina po zimě
Krajina po zimě
Jak vypadá mořské pobřeží po zimě? Jak vypadají romantické zátoky s oblázkovými plážemi v době, kdy jsou turistů prosté?
Sníh překvapil i u Jadranu
Sníh překvapil i u Jadranu
Atak zimy jsme dnes pocítili nejen my ve střední Evropě, ale i naši dalmatští přátelé. Podle zpráv z jihu sněžilo i ve Vodici.