Search
× Search
Aby vás jachta poslouchala
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Aby vás jachta poslouchala

Chcete s jachtou zacouvat na určené místo. Zařadíte zpátečku, ale loď se vám otočí a pluje jinam. Co s tím? Jak ji donutit poslouchat naše pokyny?

Zdá se, že jachta neposlouchá vás. Opak je ale pravdou. Fyzika pohybu lodi je daná a vaším problémem je, že naopak nenasloucháte jachtě. Nechcete slyšet, jaké jsou její možnosti. 

Na většinu nemocí se ale najde lék a my vám jeden představíme. Naučíme vás, jak nadiktovat lodi vaše přání.

Příklad


Abychom si představili řešení, použijeme extrémní příklad. Plujete dopředu, potřebujete se otočit o 180° a zacouvat k molu. 

Řešení je snadné. Plujete vpřed, vychýlíte kormidlo a začnete se stáčet. Loď uvedete do rotace a brzdíte její dopředný pohyb zařazenou zpátečkou. V prvním okamžiku zpátečku s minimálním plynem. Jachta zpomaluje, ale stále pluje dopředu, proto poslouchá kormidlo jako při plavbě vpřed. 

Jachta se s kormidlem vytočeným na maximum otáčí téměř na místě a my ji necháme rotovat. Ve chvíli, kdy je stočena o téměř 180° a záď míří tam, kam si přejeme, přidáme na zpátečku plyn. Nyní už nezpomalujeme dopředný pohyb, ale naprosto ho zastavujeme a říkáme jachtě, aby vystoupila z kolotoče, do kterého jsme ji uvedli. Jachta začíná couvat a my jen lehce korigujeme kormidlem směr. Couváme, proto kormidlo poslouchá jako při plavbě vzad.


Lepší strana


Tento manévr vám půjde lépe na jeden bok. Například na jachtě s pravotočivým lodním šroubem se budete stáčet přídí doprava. Při zařazení zpátečky se na takové jachtě záď stáčí vlevo a to je to, co nám při manévru pomáhá. V takovém případě se bude záď stáčet téměř ve smyku. 

Praxe


Toto si několikrát vyzkoušejte. Zjistíte, že je to snadné a že vás jachta začíná poslouchat. Znamená to, že jste objevili její schopnosti a jste schopni s nimi pracovat ku svému prospěchu. Pak zvládnete i to, co muž na přiloženém videu.

 

Toto a další rady najdete v knize Přístavní manévry, nebo se můžete zastavit v Praze na Císařské louce, kde vás všechny užitečné manévry naučíme v praxi. Naučíme vás si s lodí hrát.

8500
Na horu