Search
× Search
Achtung Minen!
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Achtung Minen!

Chorvatský potápěč Velimir Vrzić objevil v zátoce ostrova Pag dvě námořní miny. V místě, kde běžně kotví jachty, jsou na dně pozůstatky druhé války, které mohou obsahovat až půl tuny výbušnin. Kotvení na tom místě je nebezpečnou hrou se smrtí.

Němci koncem 2. světové války již materiálově zaostávali za Spojenci. Proto sázeli ve vodách Jadranu na pasivní zbraně. Koncem války prý rozmístili v chorvatských vodách kolem 6000 min, kterými blokovali důležité vodní cesty a vjezdy do přístavů. Jak se nyní ukazuje, stále je možné mnohé z nich objevit. Před několika lety vyplavilo moře minu na pobřeží ostrova Žirje, před pár týdny byla jedna objevena před městskou pláží v Rijece.

Nyní to jsou hned dvě miny v místech, kde kotví menší jachty. Leží v písku na hloubce 5 metrů.

Jen si to představte…

Image
Nic netušící kapitán vybírá vhodné místo na kotvení v zátoce s tyrkysovou vodou. Na přídi je kotevník připraven plnit rozkazy. Kapitán váhá… Zakotvíme tady? Nebo to bude lepší támhle… Nakonec padne volba na kompromis a najede na místo někde mezi. Od kormidla se ozve: „Spustit kotvu!“ Chvíli je slyšet, jak kotevní řetěz jachty haraší ke dnu.

Pak rána… K nebi vystoupá sloup vody, prší ryby a raci… Kotva jachty je 300 metrů daleko na stromě, příď lodě k nepoznání. Kotevníkovi zbyl v ruce utržený ovladač. Kauce v trapu… „To mi v charterové společnosti neuvěří!“

I to se může, nebo spíše kdykoli mohlo, stát, než miny objevil potápěč Velimir Vrzić. Jejich polohu nahlásil na chorvatské úřady, které již připravují akci na jejich odstranění.

Chorvatské úřady nezveřejnily polohu objevu z obavy, že smrtící zbraň by více osob přitáhla, než odradila...

Je zajímavé, že Velimir Vrzić objevil obě miny během jediného ponoru. Na nezvyklý předmět na mořském dně ho upozornil chorvatský jachtař Petar Smojver, který si jedné ze zbraní téměř hromadného ničení všiml při kontrole kotvy.

Velimir Vrzićn má na svém kontě již nejednu minu a prohlašuje, že spíše najde při ponoru minu, než by se mu podařilo v lese najít houbu. Miny identifikoval na modely EMC a UMB. Podle dochovaných zdrojů mohou obsahovat 70 – 500 kg TNT.

5643
Na horu