Search
× Search
Amorgos
Ludvík Křenek
/ Kategorie: Kam jet

Amorgos

Po pár dnech zde máme další zprávu od Ludvíka Křenka z Řecka. Lákavá jsou místa, která nejsou turisty tak přehlcená. Jedním z nich je ostrrov Amorgos.

Snažit se na jachtě dobývat řecké perly, jako jsou Santorini nebo Mykonos je sice možné, ale je to ztráta času. Tyto destinace čekají na úplně jiný typ "cestovatelů" a jsou přeplněné davy, které tam pravidelně chrlí třísetmetrové plovoucí hotely. Na jachtaře tam nikdo nečeká a jinde typická řecká vstřícnost a pohostinnost je ta tam.

Pravým opakem je Amorgos.

Pro někoho možná nuda, ale komu stačí klidná atmosféra, přiměřený počet nepřeplněných hospůdek s vynikající kuchyni (už jen obyčejný řecký salát s místním kozím sýrem je lahůdka) a typické uličky s bílými fasádami a modrými okny, ten tady zažije neskutečnou pohodu.

U městského mola v přístavu Katapola se kotví klasicky zádí s vyhozenou kotvou vpředu. Mooringová lana se v Řecku téměř nevyskytují. Jakmile to zvládnete, tak i kdybyste připluli třeba jenom na kafe, tak se může stát, že přijede místní trajekt a svůj řetěz decentně ale nekompromisně poskládá na řetízky zde stojících jachet. A tak jste tady uvězněni minimálně do rána. Nebraňte se, stejně to nemá cenu. A není kam spěchat.

Nedaleko Katapoly je pak cestou v zátoce Liveros vrak lodi Olympia, který se dá obdivovat nad i pod hladinou a na jižní straně ostrova je na strmé skále doslova přilepený klášter Panagia Hozoviotissa z 11. století. A to je jen zlomek z místních zajímavostí.

Zkrátka Amorgos nemá chybu.

Příští zastávka - Milos!

 

 

3496
Na horu