Search
× Search
Baron Rothschild a jeho jachta (aktualizováno)
Kryštof Zeman
/ Kategorie: Zajímavosti

Baron Rothschild a jeho jachta (aktualizováno)

Potkáte-li v Chorvatsku 28 metrů dlouhou jachtu Gitana IV, pořádně se na ní podívejte. Postavena byla pro barona Edmonda de Rothschilda v roce 1962 a držela rekord ve slavné regatě Fastnet Race celých 19 let.

V současné chvíli si můžete bývalou závodní jachtu Edmonda de Rothschilda prohlédnout v zátoce Šipanska Luka nedaleko Dubrovniku. Jachta byla postavena v italské loděnici Sangermani v roce 1962. Byla celá vyrobena z mahagonu a původní francouzské číslo plachet bylo FRA 2581. Oplachtění typu yawl bylo jeden čas změněno na sloop, aby se nakonec vše vrátilo do původního stavu.

V roce 1965 jachta vyhrála Fastnet Race a časem 3 dny, 9 hodin a 40 minut vytvořila nový rekord závodu, který pak vydržel v platnosti dalších 19 let.

Image
Současná tvář týmu Gitana
Gitana IV patří do dlouhé řady závodních jachet rodiny Rothschildů. V současné době hájí slavné barvy týmu Gitana trimaran Maxi Edmond de Rothschild. Je dlouhý 32 metrů, vybavený foily a jeho maximální rychlost se pohybuje nad hranicí 40 uzlů. Tým se s ním letos chystá pokusit o zisk Jules Verne Trophy, tedy ceny za nejrychlejší plavbu kolem světa.

V roce 2018 byla tato jachta na prodej. Její cena se pohybovala kolem 1 milionu EUR.

Aktualizace

Za nové snímky nádherné jachty děkujeme Michalu Guldánovi.

10759
Na horu