Search
× Search
First minute
Bomby, miny a plejtvák myšok
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Bomby, miny a plejtvák myšok

Na Jadranu chybí jachtaři. Místo nich se vodami Jadranu prohání velryba. Pod hladinou potápěči objevují bomby z druhé války. A miny… Jednu našli v těsné blízkosti ropné rafinérie.

 

Bomba vedle rafinérie

Image
Bomba nalezená u rafinérie v Rijece.
 V těsné blízkosti ropné rafinérie Urinj u Rijeky našel potápěč Goran Kolundžić na mořském dně bombu z druhé světové války. Leží v hloubce 32 metrů. Velká skoro jako chlap. Je zarostlá mořskou biologií, přes kterou není patrná značka, typ, ani velikost. Je jasné, že výbuch bomby vedle rafinérie by mohl způsobit nedostatek nafty u čerpacích stanic na dálnici A1 mezi Záhřebem a Splitem.

Mina jako rybolovné zařízení?

Problémy nepůsobí jen bomby z doby německého Vůdce a italského Duceho. Rybáři mají stejnou hrůzu i z min, kterých čeká na dně Jadranu stále dost. Na severu Jadranu u Istrie zbylo na dně mnoho výbušných ježků jako pozůstatků po ochraně přístavu v Terstu. Moře je tam mělké a rybáři mají do dnešních dnů obavy, jaký úlovek na ně vykoukne ze sítí. Některé z min přitom mohou obsahovat až 1000 kg trhaviny. To zatřese i s mohutnou rybářskou bárkou.

Na druhou stranu i granát je efektivní rybolovnou technikou…

Jen není schvalován pracovníky okresních rybářských spolků.

Plejtvák myšok

Image
Plejtvák myšok na severu Chorvatska.
Jadran je malé moře, ve kterém není místo pro všechny. Je třeba si vybrat. Buďto turisté, nebo velryby. Letos je turistů málo, proto se na Jadranu objevily znovu velryby. Plejtvák myšok se pohybuje na severu chorvatského moře již mnoho týdnů. Momentálně je ve Velebitském kanálu. Z vědeckého zkoumání o něm víme, že je zdravý, narodil se 3. května 1997, inteligencí převyšuje průměr voličstva národoveckých stran a jmenuje se Leo. 

Některé části velrybí zprávy se nepodařilo ověřit z nezávislých zdrojů. 

Vytisknout
2647
Na horu