Search
× Search
Bóra a její vliv na zdraví plavců
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Bóra a její vliv na zdraví plavců

Zamýšleli jste se někdy nad neblahým vlivem bóry na zdraví plavců? Další důkazy o negativním vlivu bóry na zdraví koupajících se turistů se podařilo shromáždit včera odpoledne v okolí přístavu Starigrad.

Včera odpoledne obdržela MRCC Rijeka zprávu o topícím se plavci nedaleko Seline ve Velebitském kanálu. Loď kapitánatu ze Starigradu vyplula jen 5 minut po nahlášení topícího se nešťastníka. Za jeho život ohrožující stav mohla vedle hlouposti i silná bóra. Po záchraně umořeného a vystrašeného plavce se loď kapitanátu otočila k dvojici, která se proti silnému větru snažila veslovat na gumovém nafukovacím člunu. Ta v té chvíli nebyla v bezprostředním ohrožení života, ale bylo vidět, že situace k lepšímu nesměřuje. Místo jednoho zachráněného již byli na palubě záchranářské lodě tři a jeden člunek. Jednalo se o dobře známý žlutý Challenger 300, který používá pro své letní plavby i naše hlava státu. 

Ani to ale nebyl konec. Při návratu na základnu si pracovníci kapitanátu všimli turisty na nafukovací matraci. Snažil se záběry obouruč přeprat zběsilý vítr. Pokus nastoupat si proti bóře nevykazoval žádné známky úspěchu. I zde nadešla ta pravá chvíle na záchranu a matracový plavec se připojil k trojici trosečníků na palubě.

Po vyložení plavců v přístavu si nechal nejvyšší kapitán ze Starigradu nastoupit trosečníky do dvouřadu a učinil jim přednášku o negativním vlivu bóry na zdraví plavců (i člunkařů). Na závěr jim byly zabaveny předměty doličné (člunek, matrace a plavky), které budou vráceny rodičům na konci dovolené.

Foto Andrej Šalov, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=472670

3848
Na horu