Search
× Search
Bouře, ztroskotání a blokáda Hvaru
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Bouře, ztroskotání a blokáda Hvaru

V minulém týdnu to bylo na Jadranu na tričko. Víkend vše změnil a Středomoří bylo zasaženo bouří. Výsledkem jsou záplavy, ztroskotaná nákladní loď, voda v Benátkách i ve Splitu a sněžné pluhy v Pakoštane.

Přes střední část Středomoří (včetně Jadranu) se o víkendu převalila hluboká tlaková níže. Semlela vše, co se jí postavilo do cesty a začátek týdne je ve znamení sčítání škod.

Ztroskotání na Sardínii

Na jihozápadě Sardínie ztroskotala nákladní loď Cdry Blue. 108 metrů dlouhá loď vyplula z Cagliari do Španělska. Již po několika mílích se ukázalo, kdo je silnější. Náklaďák s kafem pro Alicante prohrával na body. Kapitán se zkusil vrátit zpět, ale útesy ostrova Sant Antioco byly blíž a zasadily KO. Posádku se naštěstí podařilo evakuovat vrtulníkem. Cdry Blue zůstává na útesech, které se jí zřejmě stanou místem posledního odpočinku.

Bouřlivý příliv

V Benátkách, ve Splitu, na Hvaru, v Trogiru a na mnoha dalších místech měli o víkendu moře až v ulicích. Tlaková níže způsobuje vzestup hladiny moře, který na úzkém a dlouhém Jadranu umocňuje ještě vítr. Nastalá situace na silnicích způsobuje nebezpečné situace. Není zcela zřejmé, které parkovací místo je pro automobily a které už pro lodě.

Závěje v Pakoštane

Bouře přinesla extrémní krupobití do Pakoštane. Do ulic musely po přechodu činy vyrazit bagry suplující sněžné pluhy. Závěje krup byla takové, že se dokonce uvažovalo o jejich skladování a využití k výrobě citrónového sorbetu v době turistické sezóny 2020.

Blokáda Hvaru

Bouřlivé počasí na dlouhé hodiny zcela odřízlo od světa ostrov Hvar. První lodí, které se podařilo prolomit blokádu ostrova, byl trajekt Tin Ujević. Při zpáteční plavbě do Splitu počasí zaútočilo znovu a kapitán Tina Ujeviće musel přejít do defenzívy. Přímá cesta do Splitských vrat by byla masakrem srovnatelným jen s útoky statečné Rudé armády na německá kulometná hnízda.

Proto stočil kormidlo k východu a do Splitu se vydal netradiční trasou kolem ostrova Brač. U Sumartinu se ještě otočil, aby se postavil vlnám lehčí přídí a po nějakých čtyřech hodinách přistál ve Splitu. Pro většinu pasažérů šlo o zážitek, který u nechtějí nikdy opakovat. Podle zpráv úklidové čety, která pracuje ve třech směnách, nebude trajekt připraven k další plavbě nejméně 24 hodin.

4565
Na horu