Search
× Search
Bouřlivý podzim
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Bouřlivý podzim

Podzim na Jadranu. Jedna fronta stíhá druhou, bouřky se honí po obloze, tornáda bičují mořskou hladinu, bóra stíhá jugo jako dominantní paní submisivního pána.

Letošní začátek podzimu se na Jadranu příliš nevyvedl. Počet front, které přešly Jadranem, je nespočitatelný i pro absolventa státní maturity z matematiky. Jindy slunné a klidné počasí je tentokrát nahrazeno těžkými bouřkovými mraky a přívalovými dešti. Teploty od druhé poloviny září už nepřelezly 25°C a pár slunných dnů je pokaždé převálcováno další bouřlivou frontou.

Nová nebezpečí

Častá juga zvedly hladinu Jadranu a objevila se nová nebezpečí. Například most Ugljan – Pašman. Zatímco jindy tuto ostrovní spojnici jachta Bavaria 37 Cruiser s anténou na stěžni bez potíží podpluje, tentokrát je to jiné a anténa zaznamená jemnou teč. Tedy v případě, že se vám jachtu nepodaří dostatečně naklonit. Dostatečně znamená 6 chlapů na boku… Vypadá to, že hladina je proti normálu nejméně o 30 cm vyšší.

A nebude to lepší…

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Ranní sprška
Při pohledu na předpověď to vypadá, že situace se již nezlepší… Ještě sobota slibuje chabou vzpomínku na léto, ale úterý již je avízem měsíců před námi. Teplota by neměla přelézt 15°C. To je temperatůra, při které Italové z Neapole zkouší kvalitu péřových bund a papach přes uši.

Špatný podzim

Tento začátek podzimu se příliš nevyvedl a jinak to už asi nebude. Na Jadranu… Koneckonců u nás to není lepší. Koronavirus útočí, s vlastí to jde z kopce a vůdci národa se schovávají v norách jako krtci před denním světlem. Je krásné mít premiéra (o prezidentovi škoda mluvit), který v průseru strčí hlavu do písku a tváří se, že není… 

I tak vypadá marasmus letošního podzimu… Na Jadranu by bylo vlastně fajn.

4451
Na horu