Search
× Search
Časožrout (jak dát do kupy loď)
Daniel Vodička
/ Kategorie: Stavba a údržba

Časožrout (jak dát do kupy loď)

Koupili jste starší jachtu a chcete ji dát do pořádku. Počítejte s tím, že prací je na ní nejméně třikrát tolik, co jste si mysleli a každá vám zabere desetkrát tolik času, než byste řekli.

O víkendu jsme se pustili do prací na lodi, kterou jsme pořídili na kurzy přístavních manévrů. Do Prahy přijela na kamionu, z plachty jsme jí vyrobili domeček a za občasných spršek ledových krupek jsme začali vyklízet podpalubí.

Když tam nic není, je toho plné auto

Loď přijela prázdná, bez plachet a dalších objemných nezbytností. Řekli byste si, že vyklizení bude otázkou hodiny, maximálně dvou.

Začnete. Na světlo světa vyplouvají poklady skryté v hloubi podpalubí. 10 litrů lihu v prapodivných lahvích a bandaskách, pánve všech velikostí a tvarů, přibližně třicet různě dlouhých odřezků nerezových trubek, tabulky přílivu ve Waddenzee z poslední čtvrtiny minulého století a sada akupunkturních jehliček Made in China.

Objevujete nové poklady a spoustu smetí. Hromada pod lodí roste a už je jasné, že se svojí velikostí blíží objednávce náklaďáku. Práce na 2 hodiny zabere celý den a to se na lodi nic nezměnilo. Jen jsme si udělali v podpalubí místo.

Povolení matky trvá…

Tipněte si, jak dlouho trvá povolení jedné matky. Minuta, dvě, možná pět minut, když to jde hůře. Potřebovali jsme demontovat na zádi badeplato a větrné kormidlo, které nebude v Praze na Vltavě třeba.

Práce na … Blbost. Necháme odhady na pokoji. Stejně je třeba i pesimistický tip násobit deseti.

Jde přibližně o deset šroubů. Matky jsou schované v zádi lodi. Dovnitř se dostanete víkem, kterým by neprolezli ani lupiči nápadně malého vzrůstu z drážďanské klenotnice.

Znamená to víceméně poslepu strkat paži skroucenou do podoby začínající křeče někam dovnitř a snažit se po čtvrt otáčce vyšroubovat zašlou samojistící matku. Tělo hlavou dolů v nestabilní poloze na zádi.

Jedna matka, patnáct minut. Jsou tam čtyři. A šroub stejně nejde ven. Drží v sikaflexu. Vyťuknout kladivem nejde, protože uvnitř tmavé krabice, do které nevidíte, se špatně kouzlí s kladivem.

Nakonec se podaří nepotřebné badeplato demontovat. I větrné kormidlo. Byl to den práce ve dvou lidech. Jsme od šmíru i za krkem. Ruce se z nepravděpodobných poloh teprve rovnají a plachetnice Christine nám ukazuje, že v tomhle souboji bude diktovat tempo ona.

 

3176
Na horu