Červený alarm na Jadranu
Na Jadranu fouká nejlepší jugo letošního roku. V Dubrovniku naměřili 76 uzlů a podle zpráv meteorologů je to jen rozcvička. V zátoce Lapad v Dubrovniku se snaží větru odolat plachetnice s německou vlajkou na kotvě.
Není známo, jestli je někdo na palubě, nebo tam byla jachta zapomenuta. Podle záběrů na videu se zdá, že je zakotvená docela dobře.
Co do síly větru jde v metropoli jižního Jadranu o nejsilnější jugo od roku 1992.
Meteorologický ústav vydal varování, že pobyt na zdravém vzduchu bude dnes nebezpečný, protože vzduchem mohou létat větve stromů, tašky ze střech, mandarinky z trhu a eura z nezavřených směnáren. Nebezpečím budou i deště, které slibují pokrýt všechny ulice v Dalmácii desítkami centimetrů srážek a smýt tak poslední stopy skončené sezóně.
5722
Související články
Co dokáže bouřka
Co dokáže bouřka
Já se bouřky nebojím! To říká jen ten, kdo na lodi pořádnou bouřku nezažil. Kdo zažil něco podobného záběrům na videu, má z bouřky respekt. A je jedno, jestli se to děje na moři, nebo nakonec „jen“ někde na jezeře.
Kdy přijde bouře?
Kdy přijde bouře?
Součástí předpovědi počasí je i gale warning. Když tato varování slyšíte, víte, co znamenají? Víte, kdy můžete očekávat příchod silného větru a jak bude silný?
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.