Search
× Search
Chystá se bouře
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Chystá se bouře

Hurikány ničící Karibik, Floridu, Bahamy a východní pobřeží USA vznikají na Atlantiku. Hurikánologové nyní upírají pohledy dokonce až do Afriky, kde se rodí nová bestie, která se vydá přes oceán na západ. Zdá se, že bude velmi divoká.

Meteorologové zatím registrují nad africkou pevnikou jen bouřky. Meteorologické modely však pro příští dny predikují tropickou cyklónu nad Atlantikem jihovýchodně od Kapverd. Ta by se měla pohybovat k západu a rychle síílit. Tlak bude klesat, tlakový gradient a s ním i vítr porostou. Některé modely ukazují, že hurikán, který ještě nemá ani jméno, zůstane nad Atlantikem. Jiné ale předvídají posun dále na západ, kde by již zasáhl ostrovy nebo pevninu.

Zatím jsme tedy ještě před vznikem tropické bouře, ale vidíme v předpovědi dospělý hurikán s větrem o rychlosti přes 110 uzlů. V příštích dnech uvidíme, jak akurátní předpovědní modely jsou. Na Atlantiku zřejmě bude veselo.

Zajímá-li vás hurikán, který ještě nemá jméno, sledujte jeho vývoj na Windy. Tlakovou níži poprvé objevíte v neděli dopoledne u afrických břehů jihovýchodně od Kapverd. Pak již je její vývoj rychlý a dobře sledovatelný.

2901
Na horu