Co je to katabatický vítr?
Setkali jste se někdy s tímto termínem? Pokud ne s termínem, určitě jste se ale setkali se samotným katabatickým větrem. Je dobré vědět, co to je a kde se vyskytuje.
Katabatický vítr vzniká nočním ochlazením vzduchu v horských údolích. Prochlazený vzduch je těžší než vzduch teplejší, proto pod ním začíná stékat do údolí a dále k mořské hladině. Jde o vítr nárazový, jak je z jeho vzniku patrné.
Pro jachtaře může být tento vítr velmi nepříjemný. Zakotvíme za bezvětří v zátoce a v noci se najednou od břehu rozfouká velmi svižný vítr. Může dosahovat síly až 5°Beauforta.
S katabatickým větrem se můžeme setkat tam, kde jsou u pobřeží vysoké hory. Příkladem může být Řecko, jižní Itálie, pobřeží Francie pod Alpami a mnohé další oblasti. I chorvatská bóra je katabatickým větrem.
Vítr vytéká z údolí a na moři to podle toho vypadá. Pásy bezvětří střídají pásy silného větru tam, kde je údolí otevřené do moře.
V některých místech je možné katabatického větru využít. Příkladem může být jižní pobřeží Haiti, kde se můžeme v noci posunout na východ proti pasátu právě díky katabatickému větru.
11957
Související články
Mistral nebo maestral?
Mistral nebo maestral?
Jaký je rozdíl mezi mistralem a maestralem? Tato chyba vás může hodně bolet. V obou případech jde o vítr od severozápadu, ale jeden je pro vás dobrou zprávou a druhý může být velmi špatnou.
Co říkají čáry na obloze
Co říkají čáry na obloze
Někdo v tom vidí obří komplot farmaceutických firem a leteckých společností, které nás práškují kdovíčím. Této nepochybně zajímavé teorii nevěřím. Jako jachtaři bychom však čárám na nebi pozornost věnovat měli.
Pozor! Velmi silné bouřky na Jadranu
Pozor! Velmi silné bouřky na Jadranu
Dnes během dne a v noci na zítřek hrozí na Jadranu nebezpečí velmi silných bouřek. Meteorologické varování mluví o supercelách, přívalovém dešti, bleskových povodních, silném větru, krupobití, a dokonce i nebezpečí tornád.