Search
× Search
Dává smysl pojišťovat si kauci skládanou při pronájmu lodi?
Jiří Zindulka
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Dává smysl pojišťovat si kauci skládanou při pronájmu lodi?

Během noční plavby za silnější bory jsem asi půl hodiny od vyplutí zjistil, že nemáme za zádí člun. Psal se rok 2000 a já jsem vedl jeden z mnoha svých praktických jachtařských kurzů v Chorvatsku.

V tomto okamžiku, kdy člun nebyl za zádí, jsem si uvědomil, že jsem právě přišel o kauci složenou při pronájmu lodi. Tenkrát to ještě bylo 1.500 DM, tedy cca. 27.000 Kč. Před 20 lety to bylo o hodně víc peněz, nežli dnes. A mne poprvé zamrzelo, že jsem kauci neměl pojištěnou.

Člun jsem sice nevázal já, čili můj uzel se nerozvázal, ale koho to zajímá? Na lodi může za vše kapitán a já si měl uzel zkontrolovat, což jsem evidentně neudělal.

Otočili jsme loď a vraceli se po naší trase zpět. Pravděpodobnost, že ve tmě za bory člun najdeme, byla mizivá. Zastávám ale teorii, že kdo to nezkusil, nemůže říci, že to nejde. Celou tu plavbu zpět, kdy jsme bezvýsledně civěli do tmy, jsem si sliboval, že je to naposledy, kdy jsem vyplul s nepojištěnou kaucí.

Když jsme se vrátili až na Žirje, odkud jsme před hodinou vyplouvali, zahlédl jsem těsně před přístavem náš člun ležet na malé oblázkové pláži. Přistáli jsme v přístavu a pro člun si došli. Výsledně to byl v konečném důsledku příběh s dobrým koncem.

Po návratu domů jsem se nicméně začal zajímat o to, kdo jaké pojištění nabízí. Napsal jsem do pojišťoven (tenkrát ještě nebylo úplně jednoduché najít vše na netu) a postupně jsem si udělal obrázek o pojištěních, která byla k dispozici.

Ta zahraniční jsem škrtnul, protože jsem se chtěl vyvarovat komunikaci v cizím jazyce a cizí jurisdikci (neboť jsem pojištění kaucí nabízet i všem svým zákazníkům, kteří si ode mne půjčovali lodě). Ve finále mi zůstaly pouze dvě české pojišťovny. Vybral jsem si tu, která měla výhodnější podmínky a jejich pojištění jsem začal využívat pro sebe i své klienty.

Během několika let byla moje firma největší, co se týče počtu uzavřených pojištění kaucí. Při vysvětlování, proč si uzavřít pojištění kauce, jsem byl velmi přesvědčivý. Sám jsem si prožil ten pocit, kdy jsem věděl, že kauce je nenávratně pryč.

Největší potíž bylo přesvědčit letité a zkušené jachtaře. „Proč bych si kauci pojišťoval, když se mi nikdy nic nestalo?“ většinou odpovídali a snažili se tím vyvrátit mé pádné argumenty. Během následujících let měla většina z nich nějakou nehodu a kauci si již začali také pojišťovat. Bohužel dost často až po této drahé lekci.

Po několika letech pojišťování a několika neúspěšných pokusech o likvidaci škod, které byly ve výlukách, jsem si něco uvědomil. Ve výlukách je hodně z toho, co se může stát a co se běžně stává - poškození plachet, poškození ponořené části trupu, ztracení nebo zničení člunu a přívěsného motoru, utopení kotvy a řetězu, utržení luken, atd. Pojišťovna víceméně fungovala tak, aby co nejméně platila. Každých pár let proto přidala něco do výluk. Obvykle to, co se často likvidovalo.

Tento přístup se mi nezdál moc přátelský, a tak jsem začal jednat s několika pojišťovnami. Navrhl jsem jim nové pojištění kaucí pokrývající takřka každé riziko, které na moři může nastat. Kupodivu jsem nebyl úspěšný a se žádnou pojišťovnou se mi nepodařilo dohodnout. Byl to pro ně příliš malý business. A tak mi nezbylo nic jiného, než pracovat za stávajících podmínek a dál se snažit o změnu.

Na lepší časy se začalo blýskat díky jednomu zákazníkovi, po čase i kamarádovi, pracujícím v oboru pojišťovnictví. Společně jsme se vrhli do přípravy pojištění kaucí tak, jak bychom ho chtěli mít sami pro sebe. Asi po roce jsme připravili první společný produkt a na základě získaných zkušeností jsme ho přetavili do ještě výrazně lepšího pojištění Boatsafe.cz. Toto pojištění splňuje ty základní a nutné požadavky, jako je:

  • možnost uzavření pojištění online odkudkoliv i krátce před vyplutím
  • komunikace v českém a slovenském jazyce
  • kryje všechny možné škody včetně utopené kotvy, ztraceného, odcizeného nebo zničeného člunu a přívěsného motoru
  • možnost připojistit si online extra plachty - spinakr, genakr, code zero,..
  • možnost pojistit si online kauci i na regatu
  • možnost krátkodobého i celoročního pojištění kauce
  • možnost celoročního pojištění kauce i pro profíky
  • pojištění s celosvětovou platností za jednotnou sazbu

Jestliže se díky stále novým vychytávkám na nových modelech lodí objeví nová škoda, zahrneme ji do krytí, ne do výluk :-). Pokud plujete a půjčujete si lodě, doporučuji zkusit Boatsafe.cz a porovnat si zážitek. Pak budete sami moci ocenit kvalitu tohoto pojištění.

Během podzimu 2020 se Boatsafe.cz rozroste o další produkty, jako je pojištění storna plavby, pojištění odpovědnosti kapitána, cestovní pojištění pokrývající námořní jachting až do 200 NM od břehu, asistenci na moři Sea-Help a stane se tak kompletní platformou nabízející vyšší bezpečnost na moři.

Tento článek je komerčním sdělením.

5366
Na horu