Search
× Search
Dotaz ke kotvení
Daniel Vodička

Dotaz ke kotvení

Ve facebookové skupině Lodní noviny se objevil dotaz na techniku kotvení, na který se pokusíme odpovědět. Dotaz se týkal samotné přídržné síly kotevního řetězu.

Dotaz

Situace jako na obrázku, ideální kotvení, kotva dotažená na 1500 otáček, řetěz ukázkově položený, na meteoradaru nic. Spím. V noci se ale vítr nečekaně otočí ze SZ úplně na JV. Jakou sílu udrží řetěz, než se začne posouvat v novém směru, tedy k břehu v tomto případě. 2 knt? 5 knt?

Odpověď

Grafika Petr Radost

Grafika Petr Radost

V takovém případě bych volil vyvázání na břeh...
Na celou problematiku bych se podíval jinýma očima. Mohu klidně spát, pokud kotvím tak blízko břehu, že případné otočení jachty na kotvě by znamenalo najetí na břeh? Je stání, které si mohu dovolit při denním zastavení na vykoupání bezpečné i při kotvení přes noc?

Na nově položenou otázku bych si odpověděl, že ne. V případě, že bych chtěl v tomto místě stát, zvolil bych jinou techniku. Kotvu bych spustil dále od břehu, zacouval a vyvázal si záď na břeh. V takovém případě mám zajištěno, že blíže k pobřeží se na kotvě nedostanu. Samozřejmě v případě, že kotva bude držet.

4399
Na horu