Search
× Search
Dovolená s Tiňkovem
petr tresnak

Dovolená s Tiňkovem

Ruský boháč Oleg Tiňkov zve na lyžovačku na Dálný východ. Hosty, kteří zaplatí jeden milion eur za týden, ubytuje na své zcela nové superjachtě.

Nejprve zanechat brázdu na svazích některého ze vzdálených vulkanických ostrovů, poté se vrtulníkem přesunout k hostiteli, konkrétně do jedné z kajut 77metrové motorové jachty La Datcha. To je náplň týdenního relaxačního programu, který sobě rovným nabízí jeden z nejbohatších Rusů, podnikatel a finančník Oleg Tiňkov.  Cena 1 000 000 eur os/týden.

Syn sibiřského horníka, který vydělal jmění skrze "nákup-prodej" všeho možného, dnes provozuje největší ruskou online banku. Protože obchod má skutečně v krvi, nenechává svůj majetek zahálet. Lyžařům pronajímá svá sídla v Courchevelu či Val Thorens, rybářům haciendu při ústí Volhy, fanouškům sluníčka a vodních sportů vilu v Baja California a cyklistickým nadšencům palác v Toskánsku.  

Nejnovějším přírůstkem v jeho portfoliu je "expediční jachta", příznačně nazvaná La Datcha. Loď se šesti palubami vyrostla v docích nizozemské loděnice Damen Yachting, má zesílený trup pro plavbu v polárních vodách a může vydržet soběstačná až 40 dní na moři. Pojme dvanáct hostů, o jejichž pohodlí pečuje 25 členů posádky.

V útrobách lodi se vedle tradiční výbavy, jako jsou vodní skútry či gumové čluny, nacházejí také dva vrtulníky. Právě ty budou v plném nasazení mezi letošním dubnem a červnem, kdy bude loď operovat ve vodách u Kurilských ostrovů. Tahákem expedic má být možnost lyžovat díky vrtulníkům tam, kde dosud nikdo nelyžoval. Na konci letošního roku se má jachta přesunout na jih a nabídnout podobné dobrodružství v Antarktidě.

Sám Tiňkov se ale radovánek na lyžích ani na palubě nejspíš nezúčastní. V Londýně právě podstupuje terapii, která mu má pomoci v boji s leukémií. Miliardářovou další starostí je probíhající soud o jeho vydání do Spojených států kvůli podezření z vyhýbání se daňovým povinnostem.

Kdo je Tiňkov

Bývalý sovětský cyklista zahájil podnikatelskou kariéru založením sítě obchodů s domácími spotřebiči Technoshock, vlastnil také dodavatele zmražených potravin Daria, pivovarskou společnost či síť restaurací Tinkoff. Poté se začal soustředit na poskytování úvěrů skrze společnost Tinkoff Credit Systems, která se následně transformovala v banku Tinkoff Bank. Vlastnil a financoval rovněž profesionální cyklistickou stáj, která nesla jeho jméno. Jeho jmění v roce 2016 podle Forbesu dosahovalo asi 1,2 miliardy dolarů.

La Datcha

Délka                         77 m

Maximální rychlost   15 kn

Výroba                      2015-2020

Výrobce                    Damen Yachting

Návrh exteriéru         Azure Yacht Design a Naval Architecture

Návrh interiéru          Shprits Studio

Majitel                       Oleg Tiňkov

 

 

4262
Na horu