Search
× Search
Dubrovník bez Covidu, ale se sněhem
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Dubrovník bez Covidu, ale se sněhem

O víkendu se v Chorvatsku ochladilo a sněžilo na ostrovech i v Dubrovniku. Z hor padají laviny. Koronavirus ale mizí… Občanka v Šibeniku odevzdala policii arzenál, který by stačil na vojenský převrat na některém ze středně velkých kvarnerských ostrovů.

Sníh v Dubrovniku není příliš častý. Tentokrát přešla studená fronta, hory nad pobřežními letovisky jsou zasypané sněhem a horská služba varuje, že shůry hrozí pád lavin. Ze zpráv není jasné, jestli sněhové sesuvy ohrožují i i letoviska na pobřeží, nebo se to týká jen oblastí ve vyšších nadmořských výškách. Sněžilo nejen v Dubrovniku, ale také na ostrovech, na Brači, Hvaru a dokonce i na Korčule. Pro dopravu na ostrovech i na pobřeží je každá sněhová vločka vážnou překážkou. Vůz rodilého Dalmatina nikdy neviděl obuv do zimy a smyk na bělostné silnici je pro něj stejně překvapivý, jako léto bez turistů.

Kam se ztratil koronavirus?

Image
Za posledních 24 hodin se v Chorvatsku nakazilo koronavirem jen 174 osob. To je překvapivý pokles na hodnoty, které v České republice (Best in Covid) neznáme již půl roku. V Dubrovačko-neretvanskoj županiji se například nepodařilo najít nikoho s pozitivním vztahem ke koronaviru. 

Co může být důvodem poklesu? Může být na vině výše zmíněný sníh a absence zimních gum? Nakažení mohli cestou skončit v prvním stoupání a nedojeli…

Nebo se nikomu nechtělo do takového nečasu. Uvidíme. Je třeba počkat na čísla z všedního dne, která mají větší vypovídací hodnotu.

Zbraně

Nejmenovaná původní obyvatelka města Šibenik vyklízela starou garáž a našla arzenál, se kterým by již šel vyvolat menší konflikt. Nejspíše ne mezinárodní, ale bugr na městské úrovni by možný byl. V odložené dětské postýlce se pod peřinkou skrývala poloautomatická puška, 7 nábojnic, 500 nábojů, 2 ruční bomby (ruční granáty) a 1,5 kg dynamitu.  

Vzhledem k delšímu období míru na Balkáně necítila potřebu si zbraně ponechat a odnesla je na policejní stanici.

2459
Na horu