Search
× Search
First minute
Dvakrát na břehu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Dvakrát na břehu

Dvě lodě skončily v posledních sedmi dnech, než měli jejich kapitáni v úmyslu. Někdy je to způsobeno neopatrností, někdy přílišnou odvahou, někdy je na vině démon alkohol.

V pondělí se vrátil do světel reflektorů bývalý chorvatský fotbalový reprezentant Ivica Križanac. Za reprezentaci odehrál 11 zápasů. Tentokrát přilákal zájem široké veřejnosti jiným činem. Se svým motorovým člunem se dokázal vyšplhat překvapivě vysoko na strmé břehy zátoky Luka na Brači. 

K nehodě došlo kolem 2200. Člun dlouhý 11 metrů se podařilo dostat na břeh celý. Naštěstí byl jen jeden člen posádky lehce zraněný. Vypadá to, že Križanac vplouval za tmavé noci do zátoky poměrně svižně. Tedy s velkou s odvahou.

Nehoda, ke které došlo v pátek v noci Švédsku, nebyla tak spektakulární, ale v podstatě šlo o stejný případ. Na mělčinu před přístavem Helsingborg ve Švédsku najela nákladní loď s 5000 tunami pšenice. Před nehodou se snažilo o varování lodi řízení lodního provozu v oblasti. Z můstku se nikdo neozýval. Také remorkér, který se pokusil loď zastavit, byl neúspěšný. 

Loď BBC Lagos tak skončila na písčině před přístavem. Plula pod vlajkou karibských ostrovů Antigua a Barbuda. Po nehodě se ukázalo, že kapitán na můstku nemohl na varování zareagovat, protože byl pod obraz. Není uvedeno, jaké národnosti byl, ale dle vztahu k alkoholu to vypadá na námořníka ze země, kde zítra již znamená včera.

Jen mimochodem. O pár dnů dříve řešili Švédové ještě jedno najetí na mělčinu. Šlo o loď převážející auta Makassar Highway. Také v tomto případě ukázal na kapitánském můstku alkoholmetr číslo větší než nula.
Vytisknout
4292
Na horu