Search
× Search
Dvě potopené jachty, příliš mladý šofér a bouře majitelů lodí
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Dvě potopené jachty, příliš mladý šofér a bouře majitelů lodí

Sezóna je na Jadranu bohatá na události. O víkendu se potopily dvě jachty, na Žirje vypadl spolujezdec z auta a majitelé turistických lodí chtějí blokovat přístavy.

V sobotu v 1610 MRCC Rijeka obdrželo hlášení o potápějící se 12 m dlouhé jachtě Wish. Do podpalubí se drala voda a zkolabovala elektřina na palubě. Včetně navigačních přístrojů. Břeh byl sice všude kolem, k nehodě došlo nedaleko zátoky Pokrivenik na Hvaru, ale bez navigace se skipper cítil v ohrožení. Proto požádal MRCC Rijeka o pomoc. Po vyjasnění okolností MRCC vidělo, že nejde o ohrožení života a na místo poslalo komerční záchranáře. Ti na místo vyslali svoji loď až z Visu. Dál už asi žádná jiná nebyla volná…

Jen o hodinu později řešila Rijeka potopenou jachtu Ferretti 520 Amore 1 (podle názvu to vypadá na romantického majitele z Itálie). Jachtu podržely nad hladinou fendry a nafukovací matrace v přední kajutě. Posádku se podařilo zachránit a komerční záchranáři si také přišli na své.

Žirje

Chorvatské ostrovy jsou plné automobilů pochybných kvalit, které by na pevnině nemohly jezdit ani po dvoře. Řídí je kdokoli, kdo dosáhne nohou na plyn. Nejlepší dobou pro projížďky je čas mezi půlnocí a čtvrtou ráno.

Přesně v tuto dobu si to valila po cestě D-128 (jediná značená silnice na Žirje) dvojice nezletilců. Rychlost jízdy neodpovídala možnostem legendárního vozu Yugo 45, ani parametrům silnice. Zřejmě spěchali do postele. V jedné zatáčce to vozidlem smýklo a nepřipoutaný spolujezdec z vozu vypadl. Žádná sranda. Svoji cestu zakončil v šibenické nemocnici. Vypadá to na pár týdnů…

Blokáda přístavů

Majitelé turistických lodí (typ kololoď a další) si stěžují, že na ně úřady nemyslí s kotvením. Bouří se a demonstrují, vyhrožují blokádou přístavů. Stěžují si, že vláda preferuje jachty a jachtaře a jim prý nezbývá v přístavech místo. Jako příklad uváději, Dubrovnik, Hvar a Split.

Hrozí, že jde o poslední výzvu před popravou, kterou by dozajista bylo zablokování přístavů pro turistický provoz. Taková blokáda přístavu ve Hvaru by mohla vyvolat zajímavý chaos, nemyslíte?

5105
Na horu