Search
× Search
Elba
Ondřej Duchoň
/ Kategorie: Kam jet, Motorové jachty

Elba

Pro velké mořeplavce je Elba jen zastávkou při cestě na Korsiku či dál, ale v případě, že se plavíte s dětmi, nebo prostě chcete ostrovní základnu pro plavby po okolí, jeví se Elba jako vhodný kandidát.

Pokud si chcete Elbu užít v klidu, doporučuji buď červen nebo září, v prázdninových měsících je jak na kotvištích, tak na souši solidně přeplněno.

Na Elbě vane většinou severní nebo jižní vítr. Severní častěji, alespoň já mám štěstí na vítr od severu. Pokud od jihu tak slabší.  Na východě ostrova s výhledem na pevninu je velká zátoka – přístav Porto Azzuro. Hledáte-li útěk od civilizace, tak tady ne. Najdete zde 3 maríny a na pevnině nepřeberné množství restaurací a barů.

Na nejjižnějším výběžku ostrova se nachází opuštěná železárna. Italové se nenamáhali s likvidací, takže zde najdete veškeré vybavení, na kterém se podepisuje zub času. Pokud jste amatérský geolog, budete ve svém živlu. Pokud ne i tak je to hezká procházka. Bezpečné kotvení je východně od železárny u pláže.

Na jižní straně ostrova se nachází 3 zátoky,  Golfo Stella, Golfo Della Lacona a Marina di Campo.  V každé zátoce si užijete něco jiného.

Golfo Stella - v západním rohu je malá marína. Jinak je zde oblázková pláž a bar, kde se dá i najíst. Pokud zrovna v baru někdo v noci nezpívá až do rána, je to asi nejklidnější zátoka na jihu. 

Golfo Della Lacona -  ve špatném počasí rozhodně nejbezpečnější kotvení na divoko.  Kotva v pěti metrech, písek bez řas. Zhruba uprostřed zátoky je na dně panel s okem, kdyby se někdo chtěl potápět.  Na břehu je asi 5 restaurací a několik kempů. Dají se zde nakoupit základní potraviny. Z restaurací doporučuji na oběd restauraci úplně vlevo při pohledu z more, na večeře spíše restaurace na pravé straně zátoky.  V sezóně je možné, že z každé strany zátoky uslyšíte v noci jinou diskotéku, ale 1.9 jako když utne.

Marina di Campo  - pokud hledáte noční život nebo potřebujete něco nutně sehnat Marina di Campo je to pravé místo. Můžu poradit restauraci, kde dělají nejlepší fiorentinu, slušně vybavený supermarket. Městečko stojí rozhodně za shlédnutí. Kotvení na divoko obvykle ve výkusu na západní straně, ale je to celkem daleko od břehu. V přístavu je cca 4-5 míst pro transit, nejsou zde mooringy, vyvazuje se na kotvu a molo. Kotvení je jeden den zdarma.

WC a sprchy v přístavu jsou zadarmo, což se není čemu divit, protože když jsem je viděl, raději jsem se osprchoval na zádi.

Na jižní straně ostrova je ještě jedna malá zátoka Fetovaia, ale bývá tam dost plno. Pokud si chcete zašnorchlovat, tak za Fetovaiou je zachovalý vrak lodi Elviscot.

Ještě připomenutí. Pokud plujete do vzdálenosti do 200 m od pobřeží, doporučuji sledovat plotter. Občas se z vody vynoří nějaká skála, kterou by člověk v těch místech už nečekal.

 

5094
Na horu