Search
× Search
Exploration 52 – pro plavbu na konec světa
Jan Koukal
/ Kategorie: Novinky

Exploration 52 – pro plavbu na konec světa

Garcia Yachting na sebe výrazně upozornila před třemi lety, když pracovala na jachtě Exploration 45 pro zakladatele závodu ARC a celé řady rallies Jimmyho Cornella. Jimmy chtěl nejlepší a nejbezpečnější cruisingovou jachtu.
Spolupráce francouzské loděnice s Cornellem byla úspěšná. S objednávkami se ihned roztrhl pytel. Loděnie se na úspěch rozhodla navázat s větším modelem Exploration 52. Jachta nabízí ty samé klady, jako její menší sestra. Je určena jak pro plavbu do ledem pokrytých arktických vod, tak i do tropů. Jimmy Cornell již má na menší pětačtyřicítce za sebou Severozápadní pasáž. Jachta má zesílený trup pro plavbu v ledu, vodotěsné přepážky a dokonce i vodotěsné dveře hlavní lukny. Na přídi je součástí trupu oko, za které je možné jachty bez obav vléci. Zasílená příď umožňuje rozrážení slabšího ledu. Kýl lodi je sklopný pro plavbu v mělkých vodách, dvojice kormidel je chráněna skegem. Díky tomu může za odlivu bezpečně nasednout na dno.
Dalším bezpečnostním prvkem jsou veškeré průchody trupem. Všechny seacocky jsou instalovány až nad čarou ponoru. Nejen v polárních oblastech je možné ocenit, že okna na nástavbě jsou dvojitá. Přesah střechy nástavby přes okna salonu chrání interiér před tropickými slunečními paprsky. Samozřejmostí je dokonalá izolace trupu lodi nad čarou ponoru a izolace podlážek na podlaze. Znalci ocení také kotevnu, která je u paty stěžně. Těžký kotevní řetěz je nedaleko těžiště jachty a může být použit delší. Kolem těžiště jachty jsou uloženy také nádrže na vodu a naftu a dále těžká zařízení, jako jsou akumulátory. Uložení těžkých věcí u těžiště zlepšuje pohyb lodi na vlnách. Nádrže navíc umožňují přečerpávání z pravoboku na levobok pro zvýšení stability jachty.
Všude je k dispozici celá řada úložných prostorů. Krytý pilothouse je vynikajícím místem k vedení lodi v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Uvnitř je i druhé kormidelní stanoviště.
Vynikající je přetažení střechy nástavby nad přední část kokpitu. I zde je možné být ukrytý před nepřízní počasí, deštěm a vodní tříští. Na zádi je k dispozici pohodlná koupací plošina. Na první pohled jde o hliníkový tank na moře.
Určitě zajímavá jachta pro ty, kteří se chtějí vydat na cestu kolem světa a hledají pro svoje plány vhodnou loď.
Jachta by měla být k vidění v Düsseldorfu.

 Parametry

Celková délka 16,65 m
Délka trupu 15,84 m
Délka na vodorysce 14,59 m
Šířka 4,80 m
Ponor 3,00 – 1,27 m
Výtlak 18 880 kg
Nádrže na naftu 1000 l
Nádrže na vodu 800 l
Počet kabin 2 -4
Design Berret-Racoupeau
Cena 699 000 EUR bez DPH

Více informací najdete zde.


2705
Na horu