Search
× Search
Holandské Waddenzee, krajina na pomezí moře a pevniny
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Holandské Waddenzee, krajina na pomezí moře a pevniny

Patříte k lidem, kteří hledají nová dobrodružství a místa pro trávení dovolené na plachetnici? Myslíte si, že Holandsko a Frísko je spojené pouze s pronájmem motorových lodí? 

Uvažujete-li letos o jiném jachtařském zážitku, o plavbě v místech, kde se nebe potkává se zemí, kde často splývá moře s oblohou a těžké ocelové mraky se válejí na vlnách mělkého moře, kde odlivy a proudy formují pobřeží před očima a odhalují mořské sedimenty? Chcete se vydat na plavbu na ostrovy s písčitými dunami a bažinami plnými života? Máme pro vás připravenu přednášku o zajímavých a atraktivních lokalitách v této části Nizozemska.

Víte, kam se vydat, pokud hledáte turisty méně exponované lokality? Jak se jmenují ostrovy, kde strávíte noc a které prozkoumáte pěšky nebo na kole? Kde ochutnáte nejlepší herinky, kibeling nebo vyzrálou goudu? Kde ucítíte vůni tulipánů i marihuany a zažijete úplně jiný sailing?

Foto Pavel Nesvadba

Foto Pavel Nesvadba

Život na mělčinách.
Na naší přednášce se podíváme na oblast Wattového moře známého jako Waddenzee, kde si můžete vyzkoušet plavbu bludištěm mělčin. Oblast, která se rozkládá mezi hrází Afsluitdijk a západofrískými ostrovy Texel, Ameland, Terschelling, Vlieland a Schiermonnikoog, za kterými už bouří Severní moře. Oblast, která vám jachtařům dá zabrat, která se liší od jiných především nevelkou hloubkou, pravidelnými proudy, které dokážou z moře rychle udělat nebezpečnou mělčinu, oblast, kde se musíte mít pěkně na pozoru, abyste nechtěně neuvízli anebo naopak chtěně uvízli a vychutnali si nasednutí na dno s průzkumnou expedicí mořského dna kolem lodě.

Do přednášky zařadíme pevninskou část Holandska i ostrovy. Podíváme se na možnosti půjčit si loď nebo si pronajmout loď i s kapitánem, zažít práci s lany po staru bez převodů moderních navijáků a vinšen, ovládat postranní leeboardy typické pro staré holandské lodě upravené pro současné plavby, prozkoumat odlehlé části ostrovů, kam se člověk jinak, než lodí nedostane.

Láká-li vás něco jiného, nového, vydejte se s námi do nedalekého Fríska.

Foto Pavel Nesvadba

3302
Na horu