Hrozí Karibiku ropná katastrofa?
Uprostřed zálivu Paria mezi Venezuelou a Trinidadem je zakotven tanker FSO Nabarima s 55 miliony galony ropy na palubě. Náklon na pravobok vyvolává obavy, že něco není s tankerem v pořádku.
FSO Nabarima je plovoucí zásobník ropy pod kontrolou státní venezuelské PDVSA. Menšinový podíl drží italská ENI. Vzhledem k embargu USA je venezuelská ropa jen těžko prodejná.
Tanker je výrazně nakloněn na pravobok a ochránci přírody z organizace Fishermen and Friends of the Sea (FFOS) se obávají, že by se situace mohla ještě zhoršit. Proto se snaží zalarmovat vládu ostrovního státu Trinidad a Tobago.
Jenomže…
Venezuela tvrdí, že je vše v pořádku…
Náklon prý byl způsoben opravami na lodi a poslala fotky lodě, která už zase pluje vzpřímená.
Jenomže…
Ochránci přírody z FFOS přišli na to, že se jedná o staré fotografie. Tento postup samozřejmě zvyšuje obavy.
Trinidad a Tobago, pro které je to životně důležité, se snaží zjistit pravý stav věcí a Venezuela říká, vše je v pořádku. To je stejné, jako s Černobylem. Tam Rusové také říkali, že se nic neděje až do chvíle, než nezbylo přiznat barvu. V takových chvílích je skvělé vědět, že se na vládu můžete spolehnout… Že vás nenechá zahynout zbytečně…
Míru zbytečnosti samozřejmě určuje vláda.
2442
Související články
Rejdaři odmítají vozit ruskou ropu. Bojí se sankcí i útoků
Rejdaři odmítají vozit ruskou ropu. Bojí se sankcí i útoků
Mimoruští námořní přepravci stále častěji odmítají zakázky pro ruské ropné exportéry. Vzhledem k pokračující válce na Ukrajině vyvolané Ruskem se obávají, aby se nestali terčem - ať už západních sankcí nebo kritiky protirusky silně naladěné západní společnosti. Uvedla to šéfka obří řecké rejdařské skupiny Agelicoussis Maria Angelicoussisová.
Další ropná tragédie v Nigérii
Další ropná tragédie v Nigérii
Ropa pohání náš svět kupředu. Termín „černé zlato“ by nemohl být přesnější. Na rozdíl od ropy ovšem zlato není výbušné. Zprávy o výbuchu či alespoň úniku na některé z ropných plošin slýcháme často. Je to daň za náš životní styl, kterou splácí místní ekosystémy. Minulý týden došlo k další tragédii, tentokráte v Nigérii.
Vědci se nestačí divit: pobřežní organismy kolonizují plastový kontinent uprostřed Pacifiku
Vědci se nestačí divit: pobřežní organismy kolonizují plastový kontinent uprostřed Pacifiku
Rostliny a živočichové žijící v pobřežních vodách našli nový způsob, jak přežít v otevřeném oceánu, stovky mil od svého přirozeného prostředí. Kolonizují Velkou tichomořskou odpadkovou skvrnu, což je termín pro nový "světadíl" z plastového odpadu, koncentrovaného v severním Pacifiku.