Search
× Search
Hurikán Lorenzo potopil oceánský remorkér
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Hurikán Lorenzo potopil oceánský remorkér

Hurikán Lorenzo se zatím pohybuje uprostřed Atlantiku a nezasáhl žádnou pevninu, přesto má na svém kontě 11 nezvěstných námořníků z potopeného oceánského remorkéru Bourbon Rhode.

Remorkér Bourbon Rhode se nacházel asi 1200 mil od karibského ostrova Martinik, když kolem něj procházel hurikán Lorenzo. V té době dosahoval čtvrtého stupně z pěti v Saffir-Simpsonově supnici síly hurikánů. Bourbon Rhode se v jednu chvíli ocitnul jen 60 mil od centra hurikánu.

Šlo o mimořádně silnou loď, která je určena i k asistencím u ropných plošin na oceánech, kde je nucena přečkávat velmi silné bouře. Hurikán Lorenzo však byl nad její síly. Do lodi začala pronikat voda a potopila se. Ze 14 členů posádky se podařilo objevit 3 v záchraném ostrůvku. Dále byl objeven jeden překlopený člun. Po dalších členech posádky se pátrá. V pátraní se angažují letadla, lodě nacházející se v okolí, Francouzská válečná fregata a vrtulník startující z její paluby. Vše je zatím bezvýsledné. Kapitánem remorkéru byl Chorvat Dino Miškić ze Šibeniku. Zbytek posádky byl většinou z Ukrajiny.

Nyní již hurikán slábne (je nad chladnějším oceánem). Přesto zasáhne ve středu Azory (západní ostrovy Flores a Corvo) větrem o rychlosti přes 100 uzlů Výška vln by měla dosahovatz 15 metrů.

3938
Na horu