I náš plast končí v mořích a oceánech
Na našem facebookovém profilu mnoho čtenářů argumentuje tím, že plast v mořích nepochází ze západního světa. Vypadá to, že je to velký omyl. Jsme spoluzodpovědní za miliony tun plastů v třetím světě.
Do třetího světa směřuje ročně více než miliarda kilogramů plastového odpadu z Německa, USA a Japonska. Recyklováno z toho bylo jen 9 %. Co se stane se zbytkem odpadu? Kde skončí? Tváříme se, že jsme problém nakládánmí s plastovým odpadem vyřešili. Přitom ho jen převezeme na druhý konec světa a zavřeme oči.
Níže uvedený text se tohoto problému týká. Pochází ze serveru www.gcaptain.com
Úředníci ze 187 zemí, kteří se účastní jednání UNEP (Program OSN pro životní prostředí), zvažují právně závazné změny Basilejské úmluvy o odpadech, které by regulovaly obchod s vyřazenými plasty.
Na základě návrhu předloženého Norskem a podpořeného Japonskem a několika africkými zeměmi, by přeprava smíšeného nebo plastového odpadu pro recyklaci (který není nebezpečný), byla zařazena do seznamu látek vyžadujících předchozí souhlas dovozců.
Je tu ale problém, Spojené státy totiž neratifikovali smlouvu z roku 1989, což může danou situaci velice zkomplikovat. Je možné, že budou vést vlastní jednání s potenciálními dovozci.
Čína přestala zpracovávat odpady z jiných zemí v roce 2017, což vedlo k tomu, že více plastových odpadů bylo odkloněno do jihovýchodní Asie, zejména Thajska, Indonésie a Malajsie. Tento region je už odpadem přetížen, což může vést k dalším problémům.
Je nejvyšší čas se podívat pravdě do očí a přiznat si, že jde o daleko větší problém, než si je většina světové populace ochotna přiznat.
4218
Související články
Led v arktických vodách vystřídaly odpadky
Led v arktických vodách vystřídaly odpadky
Arktický region se otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Led, který dlouho pokrýval Severní ledový oceán, rychle mizí a otevírá nové cesty pro lodní dopravu. Hlavní výhodou Severomořské trasy je urychlení globálního obchodu. Plavba z východu Asie do západní Evropy Arktidou je o 37 procent kratší než dosud nejpoužívanější trasa přes Suezský průplav.
Vědci se nestačí divit: pobřežní organismy kolonizují plastový kontinent uprostřed Pacifiku
Vědci se nestačí divit: pobřežní organismy kolonizují plastový kontinent uprostřed Pacifiku
Rostliny a živočichové žijící v pobřežních vodách našli nový způsob, jak přežít v otevřeném oceánu, stovky mil od svého přirozeného prostředí. Kolonizují Velkou tichomořskou odpadkovou skvrnu, což je termín pro nový "světadíl" z plastového odpadu, koncentrovaného v severním Pacifiku.
Tuny plastu v Molunatu
Tuny plastu v Molunatu
Zátoka Gornji Molunat je vystavena plné síle juga, které sebou nese smetí pocházející v největší míře z Albánie. Tuny plastu končí na plážích a na dně zátoky.