Search
× Search
Ikaria a jak hlídat kotvu
Ludvík Křenek
/ Kategorie: Technika plavby, Kam jet

Ikaria a jak hlídat kotvu

Od Ludvíka Křenka zde máme informaci o nové maríně na řeckém ostrově Ikaria. A také jednoduchý návod, jak zjistit, jestli drží kotva.

Na Ikarii je krásná nová marina v hlavním městě Agios Kirýkos. Zatím je napojená jen na vodu a pouze některé sloupky i na elektřinu, ale poskytuje vynikající ochranu před katabatickym větrem z vysokých kopců, který nás minulou noc na kotvě o pár mil dál pěkně potrápil. Ale vysypanych 60 metrů řetězu na 10 metrech hloubky byla i tam jistota. 

Drží kotva?

Noční hlídka je asi nejlepší, ale dobrý odhad vzdálenosti je v noci dost ztížený a hlavně se nikomu nechce. Mně se osvědčilo na noc zapnout v mobilu Navionics a jednoduchým měřením vzdálenosti si zapíchnout jeden špendlík zhruba do místa kotvy (nebo na břeh, případně kamkoliv jinam) a druhý spojit s lodí. Při každém zapnutí displeje pak na chvilku vidím původní polohu a nechám načíst novou. Porovnáním vím poměrně přesně, kam jsem se pohnul. Takhle se budím bohužel třeba po čtvrt hodině, ale ani nemusím z kajuty. To udělám pro jistotu jen párkrát za noc, abych si to ověřil. A když se mi chce, tak si udělám ještě pár screen shotů a bavím tím pak ráno posádku.

Další zastávka - Amorgos!

3869
Na horu