Search
× Search
Jachta za 4 miliardy v Chorvatsku
Daniel Vodička

Jachta za 4 miliardy v Chorvatsku

Chorvatsko se letos stalo pro majitele megajachet top destinací. Psali jsme o největších plachetnicích, o motorových jachtách se slavnými vlastníky. Nyní je tu jedna z nejzajímavějších expedičních jachet posledních let. Jmenuje se Ulysses…

Fotografie jachty Ulysses nám poslal od Korčuly Vojtěch Zezula. V současné chvíli jachta stojí na kotvě před vjezdem do přístavu Ubli na Lastovu.

116 metrů dlouhá expediční jachta byla spuštěna na vodu v roce 2018. Stavba trupu začala v roce 2014 v norské loděnici Kleven v Ulsteinviku. Trup byl navržen a zkonstruován tak, aby vydržel i plavbu v zamrzajících vodách. Tomu odpovídá i certifikace jachty. Kompletace lodi již probíhala v německém Bremerhavenu.

Image
Kromě masivní konstrukce lodě určené k plavbě po všech mořích světa, zaujme především celou řadou vodních nezbytností, které jsou obvykle vyvázány v jejím okolí. Největší z člunů, které jsou za plavby uložené na přední palubě, je 21 metr dlouhá Princess 68. Její spuštění na vodu si vyžádá jen hodinu času. Připomínám, že je jen jedním z člunů, jedním z mnoha. Dále jsou k dispozici například dva 14 m dlouhé RIB čluny Naiad. Při jiných příležitostech je Princess nahrazena podobně dlouhým motorovým katamaranem schopných dosahovat rychlosti přes 40 uzlů. A nezbytností je i plnohodnotné výsadkové plavidlo, které je schopné přepravovat na břeh terénní vozítka uložená v podpalubí. Čtyři plachetnice dinghy a stejný počet vodních skútrů jsou již jen maličkosti.

Na horní palubě je samozřejmostí helipad a hangár na vrtulník Bell 429. V podpalubí jsou schovány i jiné hračky. Dva motocykly Harley, jedna Ducati, KTM a terénní vozítka na čtyřech kolech. Jachta je ovládána ze supermoderního můstku vybaveného technologií Rolls Royce. Pohon lodi je dieselelektrický, v případě potřeby může jachta vyplout jen na elektřinu. Dojezd jachty na plné nádrže je 8500 námořních mil, což je více než třetina plavby kolem světa. Cestovní rychlost je 8 uzlů.

Cena nové jachty se pohybovala kolem 195 000 000 USD (něco přes 4 miliardy korun).

Jachta není určena k charteru.

29242
Na horu