Search
× Search
Jak daleko je obzor?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace

Jak daleko je obzor?

Víte, že ostrov je vysoký 100 metrů. Z jaké vzdálenosti ho můžete zahlédnout? Zkuste tipnout 10, 20, 30 mil?


Pes je zde zakopaný v zakřivení země. Představme si zemi jako kouli. Její zakřivení vymezuje oblast, kterou vidíme. Čím vyšší je sledovaný objekt, tím je větší vzdálenost, ze které ho mohu zahlédnout. Je to dáno tím, že „vykukuje“ nad obzor. 

Nyní se pojďme podívat na uvedený příklad. Známe výšku ostrova, ale potřebujeme znát také výšku pozorovatele (respektive jeho očí) nad hladinou. Protože budeme odmocňovat (to je to pokřivené V na kalkulačce), řekněme, že výška pozorovatele nad hladinou je 4 metry. S tím se nám bude dobře počítat. 

Nyní si napíšeme vzoreček, se kterým budeme pracovat. Jde o vzoreček pro výpočet vzdálenosti světla na obzoru. 

D = 2,08 x (√H + √h)

D je vzdálenost, na kterou světlo (nebo v našem případě ostrov) uvidíme v mílích

H je výška pozorovaného předmětu v metrech 

h je výška pozorovatele nad hladinou v metrech

Doplníme vzorec

D = 2,08 x (√100 + √4)
D = 2,08 x 12
D = 24,96 námořní míle

Odpověď na otázku v úvodu článku je tedy 25 mil. 

Jen pro zajímavost si ještě v rychlosti spočítáme, jak daleko bude vidět ostrov o výšce 400 metrů. Dostaneme se již na vzdálenost 45 mil, tedy skoro 90 km.
 
Potom tedy není divu, když je za vynikající viditelnosti z chorvatského Visu vidět horu Monte Calvo na italském Garganu nad Vieste. Hora má 1065 metrů a nejvyšší vrchol Visu Hum měří 587 m. Při těchto výškách by teoreticky bylo z jednoho kopce na druhý vidět na vzdálenost 118 mil. Vzdálenost je přitom jen 77 mil. 

Pokud se vám toto nechce počítat, najdete v příloze pod článkem tabulku, kde si vzdálenosti pro odpovídající výšky najdete.

18182

Dokumenty ke stažení

Na horu