Search
× Search
Jak koupit jachtu online
Daniel Vodička

Jak koupit jachtu online

Počet jachet prodaných online roste. Zvláště v posledních měsících, kdy cestování je kvůli koronaviru omezené. Jaké dodržet bezpečnostní zásady, abychom nesedli na lep podvodníkům?

Tomuto tématu se věnoval článek v časopisu Motor Boat & Yachting. Přinášíme body, které jsou v něm zdůrazněné.

  • Požádejte prodejce o videohovor, ve kterém vás provede lodí, abyste viděli, že jachta existuje a že k ní má přístup.
  • Někdy dochází ke krádežím identity, Požádejte tedy o nahlédnutí na ID prodejce, abyste viděli, že jde skutečně o něj.
  • Zkontrolujte jeho historii na sociálních sítích a internetu. Podívejte se, jak je dlouhá. Jde-li o léta, je slušná šance, že je to OK. Pokud trvá jen pár dnů (měsíců) mělo by to být pro vás alarmující.
  • Zkontrolujte recenze na nezávislých webech a fórech, jako je YBW.com. Pamatujte si, že recenze na vlastních webových stránkách prodávajícího lze snadno předstírat.
  • Je známo, že někteří podvodníci dokáží hacknout e-mailový provoz mezi kupujícím a prodávajícím. Mohou poslat falešný e-mail, který vypadá, jako by byl od prodávajícího. Vše je přitom na mailu správně, jen bankovní účet je jiný. Chcete-li tomu zabránit, zavolejte prodejci a požádejte jej o verbální potvrzení bankovních údajů a poté zašlete malou zkušební platbu v libovolné výši. Poté, co odešlete testovací částku, zavolejte znovu a požádejte o potvrzení, kolik jste odeslali a zda je účet správný. Teprve poté odešlete celou zálohu (obvykle 10 – 20 % z ceny) před prohlídkou plavidla surveyorem.
  • Objednejte si nezávislou prohlídku plavidla surveyorem a teprve tehdy, když budete spokojeni s výsledky prohlídky, dokončete koupi lodě.

 

3483
Na horu