Jak mám svítit v noci?
Pluli jste někdy v noci? Potkávali jste jiné jachty a byli jste zmateni? Není to nic neobvyklého. Možná i více než polovina jachet svítí jinak, než je třeba. Zmatek je jedna věc, důsledky věc druhá. Nemohou se pak divit, že jim jiné lodě nedají přednost.
Kotevní, motorové, pozičky. Vyberte si, svítím vším. Alespoň jsem vidět, ne?
Vidět jste. Ale matete stejně, jako byste měl u auta na zádi místo brzdových světel dálkové.
Plachetnice za plavby (rozumí se na plachty) má svítit bočními světly (červená a zelená) a záďovým světlem bílým. Ničím jiným. Pak jste považováni za plachetnici a může vám být dána přednost.
Stáhneme-li plachty a poplujeme na motor, zapneme světlo motorové (stožárové), které svítí na stěžni v úhlu 225°. To je úhel obou bočních světel. Nezapínáme kotevní světlo, protože to je vidět i od zádi (360°), což je špatně. Na zádi již máme světlo záďové.
Pokud stojíme na kotvě, máme rozsvícené jen světlo kotevní.
Stojíme-li vyvázáni u mola, nesvítíme ničím.
A ještě jedna rada. Jedete-li v noci z hospody na dinghy, vezměte si s sebou baterku. Svítit nemusíte, ale popluje-li nějaká loď, musíte baterku rozsvítit a na sebe upozornit.
To jsou pravidla provozu. Tak zní Colreg. A ten je třeba dodržovat.
13694
Související články
Kdo má přednost?
Kdo má přednost?
Plují dvě plachetnice, hrozí nebezpečí srážky. Situaci vidíte na obrázku. Která z plachetnic má přednost, nebo jinak, správněji, která musí uvolnit cestu?
Nejlepší jachtařské knížky v českém jazyce
Nejlepší jachtařské knížky v českém jazyce
Na Lodních novinách pro vás máme připravených několik pečlivě vybraných jachtařských knížek v českém jazyce. Vybírali jsme povedené knihy, které vám na moři pomohou, díky kterým budou vaše plavby bezpečnější.
Jak rychle můžeme plout?
Jak rychle můžeme plout?
Víte, jakou maximální rychlostí můžete na moři plout? 10, 20, 50 uzlů? Tak tedy kolik?