Jak ochránit loď u mola před vlnami
Vítr sílí, vlny rostou a vaše loď poletuje u mola jak korková zátka. Každou chvíli hrozí nebezpečí, že fendry vyskočí. Pak už by to šlo rychle. Jak se v takové nepříjemné situaci zachovat?
Pomineme nyní nejlepší řešení, tedy vybrat si k stání jiné místo. To je samozřejmě dobrá rada, ale ne vždy je možné se podle ní zachovat. Ostatní přístavy mohou být plné, u jiného mola není místo, nebo přišla bouřka, se kterou nikdo nepočítal. Jednoduchá řešení nemusí být vždy použitelná. Na lodi i v životě.
Stojíme tedy u mola, podmínky se horší a odplout není možné. Je třeba zasáhnout, než bude pozdě.
Ideální je v takové chvíli rezervní kotva, která je obvykle vybavena několika metry řetězu a dlouhým lanem. Naložte kotvu s řetězem do dinghy a připravte se na její vyvezení.
Je-li člun vybaven přívěsným motorem nebo vesly, stačíte na následující práci dva. Jeden řídí dinghy (vesluje), druhý kontroluje vypouštěné lano, aby se nezamotalo do propeleru.
Kotvu vyvezeme co nejdále do boku a proti větru a vyhodíme ji. Na palubě budeme přitahovat. Napínáme kotevní lano a zarýváme kotvu do dna. Můžeme na to použít i vinšnu. Zároveň uvolňujeme vyvazovací lana, aby se jachta vzdálila od mola. Dále je třeba použít druhé lano s naklapávací kladkou, nebo s obyčejnou horolezeckou karabinou. Kladku (karabinu) navlékneme na kotevní lano a na vazáku ho dotahujeme. Tímto způsobem jsme schopni odtáhnout od mola příď i záď jachty zároveň.
Jsou-li u mola mooringy, nemusíme si házet kotvu, je lepší se do boku odtáhnout mooringy, které jsou k dispozici.
Jsme-li v místě, kde hrozí provoz lodí, je dobré na mělce tažené kotevní lano (nebo mooring) umístit fendr jako bóji.
Mnohé další věci se můžete dozzvědět z naší knížky, nebo na přednáškách a kurzech.
3201
Související články
Přednáška Přístavní manévry dnes od 18:00
Přednáška Přístavní manévry dnes od 18:00
Dnes v 18:00 začíná online přednáška o přístavních manévrech. Vysvětlíme vám, co o manévrování s lodí nevíte a pomůžeme vám dostat loď do ruky a zbavit se stresu. Příští týden je na programu přednáška Jak bezpečně kotvit. I kotvení je činností, která způsobuje škody a zvedá vlasy na hlavě.
Musí být kotva těžká?
Musí být kotva těžká?
Velikost kotev je určována jejich hmotností. Z toho tedy vychází, že čím je kotva těžší, tím lépe drží? Je to pravda jen zčásti. Tato rovnice platí u starších kotev. U moderních je situace jiná. Podívejte se například na hliníkové kotvy Fortress. V testech jde o kotvy s jedněmi z nejlepších vlastností.
Kdy použít bóji na kotvu
Kdy použít bóji na kotvu
Většinou se při kotvení obejdeme bez bóje nad kotvou. Jsou ale chvíle, kdy je třeba její použití zvážit. Kdy je dobré se nad použitím bóje zamyslet?