Search
× Search
Jak odpočívat na rozbouřeném moři?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak odpočívat na rozbouřeném moři?

Rozbouřené moře. Posádka je unavená, část podlehla mořské nemoci. Kormidelník je zmrzlý, vyčerpaný a hladový. Jak si odpočinout? Co udělat, aby byl alespoň chvíli klid na jídlo, na spánek?
Když to jinak nejde, je třeba něco změnit. Není-li možné dále kormidlovat, nechte loď, ať se o sebe postará sama. Říká se tomu postavit loď do dryfu. Anglicky heaving to. Co to znamená? Ustálení lodě v rovnovážném stavu, kdy směřuje přídí cca 40 – 60° k větru, zastaví se její pohyb vpřed a zvolna splouvá po větru.
Zní to dobře, ale jak na to? Stačí mít přetaženou kosatku na návětrný bok a kormidlo zafixované proti větru.

 
Tak snadné?
Je i není. Pokud máte starší loď s delším kýlem a větší plochou laterálu, bude ustavení lodě do dryfu jednodušší. A loď bude splouvat po větru jen pomalu. U moderních lodí je to těžší.
Moderní lodě jsou lehké. Plocha ponořené části pod vodou (laterál) je zanedbatelná a i samotný kýl má boční plochu velmi malou. A ponořená část lodi má na postavení do dryfu velký vliv. Také rychlost splouvání bude mnohem vyšší.

Jak na to?
V první řadě je třeba si uvědomit, že se bavíme o manévru, který se dělá obvykle vy chvílích, kdy je silný vítr a plachty jsou zmenšené. Nebude to tedy tak, že velká gena se bude odírat o sálingy.
K postavení lodě do dryfu vedou dvě cesty. První možností je přetažení kosatky návětrnou otěží na návětrný bok. Druhou možností je udělat obrat a nepřetahovat kosatku.
S kosatkou na návětrném boku bude nutné si začít hrát s kormidlem a s plachtami.
- Pokud bude mít jachta tendenci udělat obrat proti větru, bude třeba zmenšit hlavní plachtu nebo povolit její otěž.
- Pokud popluje příliš rychle, bude nutné zmenšit plachty.
- Bude-li příliš odpadat, bude třeba přitočit kormidlo více k větru, zmenšit kosatku, přitáhnout či zvětšit hlavní plachtu.

Chce to trpělivost a zkoušení. Pokud se vše podaří, stačí ještě nějaký čas pohyb lodě kontrolovat, ale po chvíli je možné od zafixovaného kormidla odejít do podpalubí.

Pohodlná plavba?
I když se to takto nezdá, po ustavení lodě do dryfu se pohyb jachty uklidní. V té chvíli je možné si odpočinout, najíst se a nabrat síly. Dokonce je možné takto přečkat i zbytek bouřlivého počasí. Jde o standardní způsob boje s bouřlivým počasím. Vyzkoušejte si to, nikdy nevíte, kdy se vám postavení lodě do dryfu může hodit.
 

10493
Na horu