Search
× Search
Jak sbalit genu bez práce
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak sbalit genu bez práce

Fouká vítr, balíte genu na rolfoku a posádka má co dělat, aby to dokázala. Jakmile se rozfouká, musíte ji už balit jen pomocí vinšny. Sbalená plachta pak trpí a navíc může dojít k dalším potížím. Jak ji sbalit bez práce?

Balení geny pomocí vinšny má více nevýhod. Je pracné, je pomalé, plachta je pak na rolfoku napnutá a navíc se může stát, že spoušť rolfoku nebude dost dlouhá a plachtu se nepodaří sbalit docela. Při troše neopatrnosti může navíc dojít k tomu, že se spoušť z rolfoku vytrhne a celá plachta skončí v nejméně vhodnou chvíli rozbalená.

Co je na vině?
Proč jde gena na rolfoku tak špatně sbalit? Na vině obvykle není rolfok, ale řada kladek, přes které je spoušť vedena. Každá kladka zvyšuje odpor a z kokpitu je nakonec téměř nemožné genu smotat.

Jak na to?
Řešení je jednoduché. Je třeba se vyhnout odporným kladkám.
Vyšlete baliče gena na příď k rolfoku. Sedne si na palubu, nohama se zapře o vrátek nebo sloupky předního koše a zabere za spoušť přímo u bubnu rolfoku.
Zpočátku to bude těžké. Počáteční odpor je velký. Než se podaří namotat první závit na rolfoku. Pak již je vše snadné a i balič bez fyzických předpokladů dokáže genu na přídi zarolovat. Posádka z kokpitu pak jen dotáhne uvolněnou spoušť rolfoku.
Takto smotaná plachta je navíc na rolfoku volná a netrpí.

Co trimmer kosatky?
Kosatku můžeme balit na stoupačku i na bočák. Stačí ji vypustit, aby flatrovala a balič ji dokázal přeprat. Na silný zaďák může být problém s vypuštěním plachty. Genu určitě nebudeme balit přímo proti větru. Mlátila by do stěžně a i balič by si odnesl svoji porci facek.

7906
Na horu