Search
× Search
Jak se vázat na stěžni?
Daniel Vodička

Jak se vázat na stěžni?

Lezete na stěžeň. Ať již tam potřebujete něco opravit, nebo jen proto, abyste tam byli. Jak se přitom bezpečně uvázat?

Ne každý jachtař je horolezcem, jako fotograf Pavel Nesvadba, který vyleze na vrchol stěžně sám a bez jištění (navíc s fotoaparátem na zádech). Většina ostatních musí mít sedák a musí být přivázána. Tedy bezpečně přivázána.

Být přivázaný a být bezpečně přivázaný je rozdíl. Stěžeň na 13 metrů dlouhé jachtě má téměř 20 metrů. Pokud z něj spadnete, posádka si nemusí příliš lámat hlavu se zdravovědou.

Vyvazujeme se na některý z vrcholových výtahů. Obvykle na nich jsou instalovány nerezové snapšekly. Viděl jsem statečné jachtaře, kteří si cvakli sedák do snapšeklu. Viděl jsem také, jak se snapšekl otevřel, když zavadil o závlačku, někde u prvního sálingu.

Sedák nestačí zacvaknout do snapšeklu. Je třeba ho uvázat. Můžete použít dračák, i když horolezci by vám řekli něco jiného. Pokud ho umíte a uvážete ho pozorně, není důvod, aby nedržel. Pojistit ho můžete zacvaknutím snapšeklu do sedáku.
V rámci větší bezpečnosti je dobré se vyvázat na dva výtahy. Kdyby byl jeden narušený. Pak je to už tutovka.
Správně by si měl uzel vyvázat ten, kdo na stěžeň leze. Ostatní se tak zbavují odpovědnosti. Rozhodně by ale měl někdo další uzel prohlédnout a zkontrolovat. Pro jistotu. Každý může mít špatný den.

Jak lézt nahoru
Jedna možnost jak lézt na stěžeň, je pasivní. Sednu si do sedáku a oni mě tam vytáhnout. Pro posádku je to dost namáhavé a časově náročné.
Druhá možnost je, že na stěžeň lezu aktivně a pomocníci dole jen dotahují uvolněný výtah. Je to rychlejší a práci s výtahem pak zvládne i jedinec menšího tělesného rozvoje. Na stěžni se stačí povytáhnout a zakřičet „HOP“. V té chvíli pomocník na palubě prudce dotáhne lano.

Zaklapnutý stoper
Taháme-li někoho na stěžeň, je třeba mít zacvaknutý stoper výtahu, na kterém ho jistíme. Samotná vinšna nestačí. Při spouštění dolů si necháme na vinšně jen 2 otočky a otevřeme stoper. Pak stačí plynule spouštět.

Vytisknout
8453
Na horu